Թեհրանում Նորվեգիայի դեսպանը կանչվել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարություն՝ Իրանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ Նորվեգիայի խորհրդարանի խոսնակի միջամտողական հայտարարություններից հետո, հայտնում է Mehr լրտվական գործակալությունը։
Հանդիպման ընթացքում նորվեգացի բանագնացին փոխանցվել է Իրանի խիստ բողոքը։
Ընդգծվել է նաեւ, որ Իրանում տեղի ունեցած վերջին անկարգությունների վերաբերյալ Նորվեգիայի խորհրդարանի նախագահի ոչ կառուցողական հայտարարությունները համարվում են միջամտություն երկրի ներքին գործերին։
Այս հանդիպմանը Նորվեգիայի դեսպանը նաեւ հայտարարել է, որ որքան հնարավոր է շուտ ուղերձ է հղելու Թեհրանին։
Իրանի մի շարք քաղաքներում բուռն բողոքի ակցիանե են սկսվել սեպտեմբերի 16-ին իրանցի երիտասարդ կնոջ՝ Մահսա Ամինիի մահվան կապակցությամբ, որը հիվանդանոցում մահացել է:
Չնայած Ամինիի մահվան հանգամանքների վերաբերյալ Իրանի պաշտոնյաների բացատրություններին, փողոցային բռնի ցույցերը հանգեցրել են անվտանգության անձնակազմի վրա հարձակումների եւ հանրային ունեցվածքի ու սրբավայրերի նկատմամբ վանդալիզմի:

The Norwegian ambassador to Tehran has been summoned to Iran's Foreign Ministry following interventionist statements by the speaker of the Norwegian parliament about developments in Iran, Mehr reported.
During the meeting, Iran's strong protest was conveyed to the Norwegian envoy.
It was also noyrf that the speaker of the Norwegian parliament's unconstructive statements about the recent unrest in Iran were considered interference in the country's internal affairs.
At the meeting, the Norwegian ambassador also said he would convey Tehran's message as soon as possible.
Violent protests erupted in several Iranian cities over the Sept. 16 death of Mahsa Amini, a young Iranian woman who died in hospital days after falling at a police station in the capital Tehran, where she and a group of others were undergoing educational training on dress code rules.
Despite explanations from Iranian officials about the circumstances surrounding Amini's death, violent street protests led to attacks on security personnel and vandalism of public property and shrines," the report noted.