Nord Stream 2 AG-ը, որը սպասարկում է Nord Stream 2 գազատարը, A գծում ճնշման կտրուկ անկում է գրանցել: Գազատարում ճնշումը մեկ գիշերվա ընթացքում իջել է 300-ից մինչեւ 7 բար: Օպերատորը միջադեպն արտակարգ դեպք է համարում, հայտնել է «Կոմերսանտ»-ը։
«Արտակարգ դեպք «Հյուսիսային հոսք-2» գազատարի Ա գծում»։ Այս գիշեր Nord Stream 2 ցամաքային տեղամասի դիսպետչերը ճնշման կտրուկ անկում է գրանցել A գծում»,- պատմել է օպերատորը «ՌԻԱ Նովոստի»-ին։
Օպերատորի տվյալներով՝ դեպքի մասին ծանուցել են Գերմանիայի, Դանիայի, Շվեդիայի, Ֆինլանդիայի եւ Ռուսաստանի առափնյա ծառայությունները, կատարվում է դեպքի հետաքննություն։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ ԵՄ երկրները պետք է չեղարկեն պատժամիջոցները  «Հյուսիսային հոսք 2»-ի նկատմամբ՝ գազի մատակարարման հետ կապված իրավիճակի կայունացման համար։ Siemens-ի ներկայացուցիչները հայտնել էին Nord Stream-ի շահագործման հետ կապված խնդիրների մասին՝ տուրբինների վերանորոգման անհրաժեշտության պատճառով։

Компания Nord Stream 2 AG, обслуживающая газопровод «Северный поток-2», зафиксировала резкое падение давление на нитке А. Давление в газопроводе за ночь упало с 300 до 7 бар. Оператор расценивает случившееся как чрезвычайное происшествие, передает «Коммерсантъ»
«ЧП на нитке А газопровода «Северный поток-2». Сегодня ночью диспетчер береговой площадки «Северного потока-2» зафиксировал резкое падение давления в линии А»,— рассказал оператор «РИА Новости».
По данным оператора, о случившемся оповестили береговые службы Германии, Дании, Швеции, Финляндии и России, по факту ЧП ведется расследование.
Ранее президент России Владимир Путин заявил, что странам ЕС следует снять санкции с «Северного потока-2» для стабилизации ситуации с поставками газа. Представители Siemens сообщали о проблемах с эксплуатацией «Северного потока» из-за необходимости в ремонте турбин.