Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Վախթանգ Գոմելաուրին ասել է, որ պատճառ չի տեսնում Ռուսաստանի հետ սահմանին «Կազբեգի-Վերին Լարս» անցակետը փակելու համար։
«Ռուսաստանի քաղաքացիները միշտ էլ եկել են Վրաստան։ Հիմա էլ կգան։ Ինչո՞ւ է պետք հենց հիմա սահմանափակել նրանց մուտքը։ Նրանք եկել են մեծ մասշտաբներով, իսկ 2011-ին պարոն Սաակաշվիլին հանդիպեց նրանց եւ նրանց մի շիշ գինի տվեց՝ հրավիրելով երկիր»,- լրագրողներին ասել է Գոմելաուրին, փոխանցում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն։
Ընդ որում, երկրի ՆԳ նախարարը խոստովանել է, որ վրաց-ռուսական սահմանին անցակետն աշխատում է առավելագույն ծանրաբեռնվածությամբ՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից հեռանալ ցանկացողների մեծ հոսքի պատճառով։ Նրա խոսքով՝ «Վերին Լարս» լրացուցիչ ոստիկանական ուժեր են ուղարկվել, եթե «անհրաժեշտ լինի ինչ-որ մեկին դուրս բերել, բերման ենթարկեն կամ վտարել»։
Ռուսաստանում սեպտեմբերի 21-ից մասնակի մոբիլիզացիա է հայտարարվել՝ իշխանությունները հայտարարել են, որ պատրաստվում են 300 հազար մարդ ուղարկել Ուկրաինա կռվելու։ Դրանից հետո տասնյակ հազարավոր ռուսներ սկսել են լքել երկիրը։
Երեքշաբթի առավոտվա դրությամբ «Վերին Լարս»-ում սահմանը հատելուն մինչեւ 6000 մարդատար ավտոմեքենա է սպասում, ինչը ռեկորդային թիվ է վերջին տարիների համար։ Հարյուրավոր մարդիկ ոտքով են հատում սահմանը.
Վրաստանի մաքսակետն արտակարգ ռեժիմի է անցել։ Գոմելաուրիի խոսքով՝ վերջին օրերին Ռուսաստանից Վրաստան մուտք գործողների թիվը գրեթե կրկնապատկվել է՝ օրական 5-6 հազարից հասնելով 10 հազարի։
Ղրիմում ռուսաստանյան ռազմական օդանավակայանի շրջանում պայթյուն է տեղի ունեցել
Ջանկոյ-Թեոդոսիա ավտոճանապարհի Ջանկոյին հարող հատվածը ժամանակավորապես փակ է երթևեկության համար, կազմակերպվել է շրջանցիկ ճանապարհ
Ռուսաստանը հրթիռներ է արձակել Չեռնիգովի ուղղությամբ, կան զոհեր և վիրավորներ
Չեռնիգովի շրջանային վարչակազմի ղեկավար Վյաչեսլավ Չաուսը տեղի բնակիչներին արյուն հանձնելու կոչ է արել
ISW. Կիևին ԱՄՆ-ի օգնության հետաձգումը կարող է օգնել Ռուսաստանին ապագայում հաջողության հասնել մարտի դաշտում

Глава МВД Грузии Вахтанг Гомелаури заявил, что не видит причин для закрытия пункта пропуска «Казбеги — Верхний Ларс» на границе с Россией.
«Российские граждане всегда приезжали в Грузию. Они будут приезжать и сейчас. Почему нужно ограничивать их въезд прямо сейчас? Они приезжали и в больших масштабах, и господин Саакашвили в 2011 году встречал их и раздавал по бутылке вина, приглашая в страну», — заявил Гомелаури журналистам, передает Новости-Грузия.
Министр внутренних дел при этом признал, что пункт пропуска на грузино-российской границе работает на пределе из-за большого наплыва людей, желающих выехать из РФ. По его словам, к «Верхнему Ларсу» направлены дополнительные силы полиции на случай, если «понадобиться кого-то вывести, задержать или выдворить».
В России с 21 сентября объявлена частичная мобилизация – власти заявили, что собираются отправить 300 тысяч человек воевать в Украину. С тех пор десятки тысяч россиян стали покидать страну.
На утро вторника на «Верхнем Ларсе» выезда из РФ ожидают до 6 тысяч легковых машин – это рекордное для последних лет число. Сотни людей идут через границу пешком.
Грузинская таможня перешла на чрезвычайный режим работы. По информации Гомелаури, число въезжающих в Грузию из России в последние дни увеличилось почти в два раза – с 5-6 до 10 тысяч человек за сутки.