Եվրահանձնաժողովը նախատեսում է քննարկել բնական գազի գնի վերին սահմանաչափի ներդրման հնարավորությունը։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով մի փաստաթուղթ, որը կներկայացվի անդամ երկրներին չորեքշաբթի։
Եվրահանձնաժողովը ԵՄ 27 կառավարությունների ճնշման տակ է՝ աննախադեպ էներգետիկ ճգնաժամի զսպման առաջարկներ ներկայացնելու համար, որը խթանում է գնաճը եւ սպառնում է ռեցեսիա առաջացնել: Սակայն մինչ ԵՄ որոշ երկրներ ցանկանում են գազի գնի սահմանաչափ սահմանել, հանձնաժողովը զգուշանում է այդպիսի որոշումից՝ ասելով, որ տարածաշրջանում վառելիքի պահանջարկի եւ մատակարարման անվտանգության ազդեցությունը գնահատելու համար ավելի շատ ժամանակ է պետք։
Հանձնաժողովի գործողությունների պլանը՝ գազի գների իջեցման, անկայունության նվազեցման եւ էներգակիրների շուկաներում առևտրի ծավալների ավելացմանն ուղղված ապագա քայլերի մանրամասն նկարագրությամբ, որը նախատեսված էր սեպտեմբերի 28-ին, հետաձգվում է հաջորդ շաբաթ, ասել են ԵՄ դիվանագետները:
Փոխարենը, հանձնաժողովը չորեքշաբթի ավելի տեխնիկական փաստաթղթում կքննարկի՝ արդյոք կարելի է գների սահմանափակումներ մտցնել:
Ավելի վաղ՝ այս ամսվա սկզբին ԵՄ գործադիր մարմինն անդամ երկրներին հայտնել էր, որ գազի գնի իջեցման համար նախատեսված նոր միջոցառումները հաշվի կառնեն մատակարարման անվտանգության վերաբերյալ մտահոգությունները, նպատակ կունենան կանխել գազի պահանջարկի ցանկացած աճ եւ աջակցել ներքին շուկային։ Այդ բոլոր խնդիրները վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում բարձրացվել են ներմուծման կամ մեծածախ շուկաներում գների վերահսկման հակառակորդների կողմից:
Գազի սահմանաչափային գների մասին փաստաթուղթը նախ կքննարկեն ազգային կառավարությունների ներկայացուցիչները Բրյուսելում սեպտեմբերի 28-ին, իսկ հետո էներգետիկայի նախարարները կքննարկեն այն սեպտեմբերի 30-ին կայանալիք արտահերթ նիստին։ Փաթեթն արտակարգ իրավիճակների վճար, ավելի էժան էլեկտրաէներգիայի գնի սահմանաչափ եւ էլեկտրաէներգիայի պահանջարկը նվազեցնելու պարտադիր թիրախ է  ներառում: Իրացվելիության բարելավման, անկայունության նվազեցման եւ գազի գների իջեցման համար հետագա միջոցառումներն ավելի ուշ կձեռնարկվեն:
Պաշտոնյաների խոսքով՝ առնվազն 10 անդամ երկրներից բաղկացած խումբը, այդ թվում՝ Լեհաստանը եւ Հունաստանը, նախատեսում են կոչ անել հանձնաժողովին հնարավորինս շուտ բնական գազի բոլոր մեծածախ գործարքների գների առավելագույն շեմ առաջարկել։
Էներգետիկ ճգնաժամը նաեւ հոկտեմբերի 7-ին Պրահայում ԵՄ առաջնորդների ոչ պաշտոնական հանդիպման եւ Բրյուսելում հոկտեմբերի 20-21-ը նախատեսված եռամսյակային գագաթաժողովի առանցքային թեման կլինի։

Еврокомиссия  планирует обсудить возможность введения верхнего предела цен на природный газ. Об этом сообщает Bloomberg со ссылкой на документ, который будет представлен государствам-членам в среду.
Европейская комиссия находится под давлением со стороны 27 правительств ЕС, чтобы выдвинуть предложения по сдерживанию беспрецедентного энергетического кризиса, который подпитывает инфляцию и угрожает спровоцировать рецессию. Но в то время как некоторые страны ЕС хотят установить потолок цены на газ, комиссия с осторожностью относится к такому решению, утверждая, что ей нужно больше времени, чтобы оценить влияние на спрос на топливо и на надежность поставок в регионе.
План действий комиссии с подробным описанием будущих шагов по снижению цен на газ, уменьшению волатильности и увеличению объема торгов на энергетических рынках, предварительно запланированный на 28 сентября, переносится на более поздний срок, возможно, на следующую неделю, сообщили  дипломаты ЕС.
Вместо этого комиссия в среду обсудит в более техническом документе, можно ли ввести ценовые ограничения.
Ранее в этом месяце исполнительный орган ЕС сообщил государствам-членам, что новые меры, планируемые по снижению цены на газ, будут учитывать опасения по поводу безопасности поставок, будут направлены на предотвращение любого увеличения спроса на газ, поддержат внутренний рынок. Все эти вопросы были подняты в течение последних нескольких месяцев противниками ограничения цен на импорт или оптовые рынки.
Документ о предельных ценах на газ сначала будет обсуждаться представителями национальных правительств в Брюсселе 28 сентября, а затем министры энергетики рассмотрят его на внеочередном заседании 30 сентября. Пакет включает в себя сбор на непредвиденные расходы, ограничение цен на более дешевую электроэнергию и обязательную цель по сокращению спроса на электроэнергию. Дальнейшие меры по улучшению ликвидности, сокращению волатильности и снижению цен на газ будут приняты позже.
По словам официальных лиц, группа из не менее 10 государств-членов, включая Польшу и Грецию, планирует призвать комиссию как можно скорее предложить ввести потолок цен на все оптовые сделки с природным газом.
Энергетический кризис также станет ключевой темой неформальной встречи лидеров ЕС в Праге 7 октября и ежеквартального саммита, запланированного на 20-21 октября в Брюсселе.