Սեպտեմբերի 27-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը Ստրասբուրգ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ:
ՄԻՊ-ից NEWS.am_ին հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում Քրիստիննե Գրիգորյանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ից Հայաստանի վրա սկսված ադրբեջանական հարձակման հետևանքով քաղաքացիական բնակչությանն ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, շրջակա միջավայրին հասցված վնասների, միջազգային մարդու իրավունքներով և հումանիտար իրավունքով արգելված այլ արարքների վերաբերյալ փաստարկված տեղեկատվությունը։
Գրիգորյանը խոսել է ադրբեջանական զինծառայողների կողմից հայ ռազմագերիների ու զոհված զինծառայողների նկատմամբ իրականացված հանցագործությունների ու դրանք ծնող պատճառների՝ ադրբեջանական պետության կողմից վարվող էթնիկ հայատյացության համակարգային քաղաքականության մասին։
Նշված բոլոր փաստերն ամփոփվել են սեպտեմբերի 16-ին հրապարակված Մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցում, որը անձամբ փոխանցել է Գլխավոր քարտուղարին:
Պաշտպանը, ի թիվս այլ հարցերի, ներկայացրել է իր գործունեության առաջնահերթությունները, որի շրջանակում բարձր է գնահատել համագործակցությունն ինչպես ԵԽ երևանյան գրասենյակի, այնպես էլ` ԵԽ մասնագիտացված կառույցների և Գլխավոր քարտուղարի գրասենյակի հետ:
Գլխավոր քարտուղարը բարձր է գնահատել Պաշտպանի գործունեությունը, շնորհակալություն հայտնել արդյունավետ համագործակցության և զեկույցի համար: Գլխավոր քարտուղարը հստակ ընդգծել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձնելու անհրաժեշտությունը և վերահաստատել իր հանձնառությունը՝ շարունակելու ջանքերն այս ուղղությամբ:
Գլխավոր քարտուղարն անդրադարձել է նաև Հայաստանի հետ իրականացվող ծրագրային ուղղություններին և ընդգծել շարունակական աջակցության տրամադրման ԵԽ պատրաստակամությունը, այդ թվում ԵԽ-Հայաստան ԳԾ-ի շրջանակներում:
Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը ընդգծել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի մանդատի իրականացմանն իր աջակցությունը:
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել արդյունավետ և վստահելի փոխգործակցությունը:
Մարուքյան. Ստացվում է, որ կարիք չկա Բաքվից պահանջել լքել Հայաստանի օկուպացված տարածքները
Կարևորը ոչ թե  սյունն է, այլ այն, որ այդ սյան հետևում Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Հայաստանի տարածքներն են
Արդյոք սա սահմանազատո՞ւմ է, թե՞ ճնշման տակ ինչ-որ բան է. այս պրոցեսը Հայաստանին չի տանում խաղաղության. Սերժ Սարգսյան
Սահմանազատումը պետք է տեղի ունենա այնպես, ինչպես տեղի է ունենում…
Սուրեն Պետրոսյանը կոչ է անում տավուշցիներին և իր պայքարի ընկերներին շարունակել պայքարը
Այն հոդվածները, որոնք առաջադրվել են Սուրեն Պետրոսյանին, գոյություն չունեցող, շինծու հոդվածներ են, քանի որ Սուրեն Պետրոսյանը որևէ արարք չի գործել…
Ոչ մեկն իրավունք չունի հող հանձնելու. Առաջարկում եմ ստեղծել ինքնապաշտպանական ջոկատներ. գեներալ-գնդապետ
Եթե մենք այդ տարածշրջանը հանձնենք Ադրբեջանին, Հայաստանը կսկսի փոքրանալ…
Վարչապետը պետք է հասկանա, հերիք եղավ, բոլ եղավ, ինչքան կտոր-կտոր տանք. գեներալ-լեյտենանտ Մարտին Կարապետյան
Մեր արյունը չպետք է կորի, մեզ այսօր պետք է հավատք, ազգ, բանակ, հզոր, ուժեղ…
Փաշինյանը մոլագարի վարքագիծ ա դրսևորում, օր առաջ տարածքները ուզում ա հանձնի Ադրբեջանին. Չալաբյան
Այն գործընթացը, որն այստեղ տեղի է ունենում, կարող է տեղի ունենալ միայն ամբողջ ժողովրդի թույլտվությամբ...

В рамках рабочего визита в Страсбург защитник прав человека Армении Кристине Григорян 27 сентября встретилась с генеральным секретарем Совета Европы Марией Пейчинович-Бурич. Об этом Новости Армении - NEWS.am сообщили в пресс-службе офиса омбудсмена республики.
В ходе встречи Григорян представила задокументированную информацию об ущербе, нанесенном гражданскому населению, гражданским инфраструктура и окружающей среде, и о других действиях, запрещенных международным законодательством. Речь шла о действиях азербайджанской стороны при нападении на Армению 13 сентября.
Омбудсмен Армении рассказала о преступлениях, совершенных азербайджанскими военнослужащими в отношении армянских военнопленных, а также о надругательствах над телами погибших военнослужащих, о систематической политике этнической армянофобии, проводимой властями Азербайджана.
Все указанные факты были обобщены в опубликованном 16 сентября внеочередном докладе защитника прав человека, который она лично вручила генеральному секретарю СЕ.
Григорян представила приоритеты своей деятельности, в рамках которой высоко оценила сотрудничество как с ереванским офисом СЕ, так и со специализированными структурами СЕ и офисом генерального секретаря.
Мария Пейчинович-Бурич, в свою очередь, высоко оценила деятельность защитника прав человека, а также поблагодарила за плодотворное сотрудничество и за доклад. Она подчеркнула необходимость возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане, и подтвердила свою приверженность продолжению усилий в этом направлении.
Генсек коснулась и программ, реализуемых с Арменией, и подчеркнула готовность СЕ оказывать постоянную поддержку, в том числе и в рамках Программы СЕ-Армения.
Мария Пейчинович-Бурич подчеркнула свое содействие реализации мандата защитника прав человека.
Стороны договорились продолжить эффективное и надежное сотрудничество.
Артак Закарян: Власти ставят страну в глубокую зависимость от всех внешних сил
По состоянию на 2018 год безоговорочно существовало…
Казинян: Премьер-министр сдал врагу суверенную территорию Армении, нарушив ее территориальную целостность
Ни один государственный орган или должностное лицо…
Пашинян: Демаркация - самый цивильный и правовой вариант
Сейчас мы можем со стопроцентной уверенностью сказать, что церковь…
Депутат от блока «Армения»: Реализация планов Пашиняна станет реальной угрозой войны
Оппозиция подробно представила альтернативный вариант…
Пашинян согласен с идеей заключить мирный договор с Азербайджаном к ноябрю
Необходимо зафиксировать в мирном договоре все те принципы, которые являются публичными и согласованы…