Ճապոնիայում ավելի շատ ատոմակայանների գործարկումը կօգնի մեղմել ձմեռային էլեկտրամատակարարման հետ կապված Եվրոպայի անհանգստությունը, քանի որ ավելի շատ հեղուկ բնական գազ (ՀԲԳ) կհայտնվի համաշխարհային շուկայում:
Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան օգոստոսին ասել էր, որ երկիրը կվերագործարկի մի քանի կանգնած ատոմակայաններ եւ կդիտարկի հաջորդ սերնդի ռեակտորների ստեղծման հնարավորությունը, ինչը Ֆուկուսիմայի վթարից մեկ տասնամյակ անց հիմք կդնի միջուկային էներգետիկայի քաղաքականության լուրջ փոփոխության համար:
«Ես ուրախ եմ տեսնել, որ Ճապոնիան շարժվում է դեպի ատոմակայանների վերագործարկում»,- Տոկիոյում Միջազգային էներգետիկ համաժողովի ժամանակ ասել է ՄԷԳ-ի ղեկավար Ֆաթիհ Բիրոլը։
Նրա խոսքով՝ ինքը քննարկել է «կանաչ վերափոխման» ճապոնական նախաձեռնությունները, հատկապես միջուկային էներգիայի օգտագործումը:
Անցյալ տարի Բիրոլն ընդգծել էր, թե շատ կարեւոր է, որ աշխարհի խոշորագույն ՀԲԳ ներկրողներից մեկը՝ Ճապոնիան, վերադառնա միջուկային աղբյուրներին՝ հանուն ռեսուրսներով աղքատ երկրի էներգետիկ անվտանգության, կլիմայի փոփոխությունների դեմ պայքարի եւ տեղական արդյունաբերության մրցունակության բարձրացման:
«Ատոմակայանների վերագործարկումը լավ նորություն է Ճապոնիայի համար, բայց նաեւ մեծ օգնություն ձմռանը Եվրոպայի համար»,- ասել է նա։ «Եթե Ճապոնիան վերագործարկի (ավելի շատ) ատոմակայաններ, Ճապոնիան ավելի քիչ ՀԲԳ կներմուծի եւ ավելի շատ ՀԲԳ կհայտնվի շուկայում, ինչը կօգնի Եվրոպային գոյատեւել առաջիկա մի քանի ամիսների ընթացքում»,- ասել է նա:
Կիսիդան նաեւ հայտարարել է, որ մեկ միջուկային ռեակտորի վերագործարկումը տարեկան 1 մլն տոննա ՀԲԳ կթողարկի համաշխարհային շուկայի համար։
Ճապոնիայումի 5546 մեգավատ հզորությամբ 6 գործող ռեակտոր կա։ Մի քանիսն էլ դեռ անցնում են Ֆուկուսիմայի աղետից հետո ներդրված անվտանգության չափանիշներով վերալիցենզավորման գործընթացով:

Запуск в Японии большего количества атомных электростанций поможет ослабить опасения Европы по поводу энергоснабжения зимой, поскольку на мировом рынке появится больше сжиженного природного газа (СПГ).
Премьер-министр Японии Фумио Кисида заявил в августе, что Япония перезапустит несколько простаивающих атомных электростанций и рассмотрит возможность разработки реакторов следующего поколения, что подготовит почву для серьезного изменения политики в области ядерной энергетики спустя десятилетие после аварии на АЭС Фукусиме.
«Я рад видеть, что Япония движется к перезапуску атомных электростанций», — заявил глава МЭА Фатих Бироль на Международном энергетическом симпозиуме в Токио.
По его словам, он обсудил японские инициативы по «зеленой трансформации», особенно использование ядерной энергии.
В прошлом году Бироль подчеркнул необходимость того, чтобы Япония, один из крупнейших в мире импортеров СПГ, вернулась к ядерным источникам ради энергетической безопасности бедной ресурсами страны, мер по борьбе с изменением климата и повышения конкурентоспособности местной промышленности.
«Перезапуск атомных электростанций — это хорошая новость для Японии, но также и большая помощь Европе зимой», — сказал он. «Если Япония перезапустит (больше) атомных электростанций, Япония будет импортировать меньше СПГ, и на рынке появится больше СПГ, что поможет Европе выжить в течение следующих нескольких месяцев», — сказал он.
Кисида также заявил, что перезапуск одного ядерного реактора высвободит 1 миллион тонн СПГ в год для мирового рынка.
В Японии шесть действующих реакторов мощностью 5546 мегаватт. Многие другие все еще проходят процесс повторного лицензирования в соответствии со стандартами безопасности, введенными после катастрофы на АЭС в Фукусиме.