ԱՄՆ սենատոր, Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ  Բոբ Մենենդեսն այսօր երկկուսակցական բանաձեւ է ներկայացրել, որը դատապարտում է ադրբեջանական ուժերի կողմից ապօրինի եւ անհիմն հարձակումը հայկական հողի վրա եւ կոչ է անում Միացյալ Նահանգներին անհապաղ դադարեցնել աջակցությունն Ադրբեջանին անվտանգության ոլորտում։
Երկկուսակցական բանաձեւը, որն ընդունվել է Հայաստանի դեմ ադրբեջանական ուժերի կողմից ռազմական գործողությունների վերջին սրման հետեւանքով, նախագահ Ջո Բայդենին կոչ է անում պաշտոնական որոշում կայացնել այն մասին՝ արդյո՞ք Ադրբեջանի պաշտոնյաները պետք է պատժամիջոցների ենթարկվեն՝ «Մարդու իրավունքների համար պատասխանատվության գլոբալ Մագնիտսկու օրենքի» համաձայն: Նա նաեւ կոչ է անում Պետդեպին կատարել բոլոր կանոնադրական հաշվետվությունների պահանջները՝ ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանին տրամադրվող օգնությունը վերանայելու համար կառավարության հաշվետվողականության գրասենյակի (GAO) վերջին զեկույցից հետո, որում ասվում է, որ կառավարությունը շարունակում է բացառություններ անել՝ շրջանցելով 1992-ի օրենքը, որն արգելում է ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին առանց օրենքով սահմանված պարտադիր հաշվետվողականության եւ հիմնավորման պահանջների։
«Հայկական տարածքի վրա Ադրբեջանի վերսկսած հարձակումը եւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա անսիրտ հարձակումները մարդկային կյանքի հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքի սարսափելի դրսեւորում են»,- ասել է Մենենդեսը։ «Քանի որ տարածաշրջանի համայնքները, այդ թվում՝ Կապանը, Գորիսը, Ջերմուկը, Վարդենիսը և Ճակատենը, տուժում են Ալիեւի վարչակարգի ձեռքից, Միացյալ Նահանգները պետք է համադրի աջակցության խոսքերը Հայաստանի ժողովրդի վճռական գործողությունների հետ: Այս բանաձեւով մենք հստակ հասկացնում ենք, որ ԱՄՆ կառավարության համար ազգային անվտանգության հրամայական է ճիշտ վարվելը եւ մեկընդմիշտ դադարեցնելն աջակցությունը Ադրբեջանին անվտանգության ոլորտում»:
Բանաձեւը ներկայացվել է սենատոր Մարկո Ռուբիոյի հետ համատեղ։
Բանաձեւը հետեւում է Մենենդեսի՝ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին ուղղված նամակին, որում նա կոչ էր անում Բայդենի վարչակազմին լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկել՝ Ադրբեջանի վերսկսված ռազմական ագրեսիան հետ մղելու փորձերում  հայ ժողովրդին աջակցելու համար:
«Քանի որ մենք ադրբեջանական վերջին հարձակման ականատես ենք, վարչակազմը չպետք է նսեմացնի ադրբեջանական հարձակումը՝ անաչառ երեւալու համար։ Նախագահ Բայդենը 2022-ի իր ելույթում ասել է, որ «...երբ բռնապետերը գին չեն վճարում իրենց ագրեսիայի համար, նրանք էլ ավելի մեծ քաոս են առաջացնում,- գրել է Մենենդեսը:- Միացյալ Նահանգները հնարավորություն ունի աջակցելու հայ ժողովրդին, երբ նա փորձում են հետ մղել ավտորիտար հարձակումը»։

Сенатор США Боб Менендес, председатель комитета Сената по международным отношениям, представил сегодня двухпартийную резолюцию, осуждающую незаконное и неспровоцированное нападение азербайджанских сил на территорию Армении и призывающую Соединенные Штаты немедленно прекратить всю помощь Азербайджану в области безопасности.
Двухпартийная резолюция, принятая после недавней эскалации боевых действий азербайджанскими войсками против Армении, призывает президента Джо Байдена принять официальное решение о том,  должны ли должностные лица Азербайджана быть подвергнуты  санкциям в соответствии с Глобальным законом Магнитского об ответственности за права человека. Она также  призывает Государственный департамент выполнить все установленные законом требования об отчетности для рассмотрения помощи США Азербайджану после недавнего отчета Счетной палаты правительства (GAO), в котором говорится, что правительство продолжает делать исключения в обход закона 1992 года, запрещающего большинство военную помощь  США Азербайджану без обязательных требований отчетности и обоснования, предусмотренных законом.
«Возобновившееся нападение Азербайджана на территорию Армении и бессердечные нападения на гражданскую инфраструктуру — это ужасающее проявление неуважения к человеческой жизни», — отметил Менендес. «Поскольку общины по всему региону, в том числе в Капане, Горисе, Джермуке, Варденисе и Чакатене, страдают от рук режима Алиева, Соединенные Штаты должны подкрепить  слова поддержки решительными действиями  народа Армении. Этой резолюцией мы ясно даем понять, что для правительства США императивом национальной безопасности является поступить правильно и раз и навсегда прекратить помощь Азербайджану в области безопасности».
Резолюция была представлена совместно с сенатором Марко Рубио.
Резолюция следует за письмом я Менендеса госсекретарю Энтони Блинкену, в котором он призвал администрацию Байдена принять дополнительные меры, чтобы поддержать армянский народ в его попытке отразить возобновившуюся военную агрессию Азербайджана.
«Поскольку мы являемся свидетелями последнего нападения Азербайджана, администрация не должна преуменьшать значение азербайджанского нападения, чтобы казаться беспристрастной. Президент Байден сказал в своем послании о положении дел в 2022 году: «…когда диктаторы не платят цену за свою агрессию, они вызывают еще больший хаос», — написал Менендес. «У Соединенных Штатов есть возможность поддержать армянский народ, когда он пытается отразить авторитарное нападение».