Meta-ն Չինաստանում եւ Ռուսաստանում տեղակայված աքաունթների երկու ցանց է հեռացրել, որոնք նպատակ ունեին ազդել ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի քաղաքական նարատիվների վրա, հայտնում է CNBC-ն։
Ռուսաստանից ազդեցություն ներգործելու արշավը հիմնականում ուղղված էր «Գերմանիային, բայց նաեւ՝ Ֆրանսիային, Իտալիային, Ուկրաինային եւ Մեծ Բրիտանիային»: Մայիսից «ավելի քան 60 կայքերից բաղկացած ցանցը, որոնք որպես լեգիտիմ լրատվական կազմակերպություններ են ներկայացվում Եվրոպայում, Ուկրաինային քննադատող եւ Ռուսաստանի նկատմամբ արեւմտյան պատժամիջոցների դեմ ուղղված օրիգինալ հոդվածներ են հրապարակում»:
Meta-ն օպերացիան «ռուսական ծագման ամենամեծ եւ ամենաբարդ օպերացիան է անվանել, որը մենք խափանել ենք ուկրաինական պատերազմի սկզբից»։
Meta-ն հայտարարել է, որ հեռացրել է նաեւ Չինաստանում ստեղծված «փոքր ցանցը», որն ուղղված էր ԱՄՆ-ին, Չեխիայի Հանրապետությանը եւ այլուր չին եւ ֆրանսախոս լսարաններին: Արշավը «չորս հիմնականում առանձին եւ կարճատեւ միջոցառում էր ներառում, որոնցից յուրաքանչյուրն ուղղված էր որոշակի լսարանի տարբեր ժամանակներում՝ 2021-ի աշնանից մինչեւ 2022-ի սեպտեմբերի կեսերը»:

Meta deleted two account networks based in China and Russia that were aimed at influencing political narratives in the United States and Europe, CNBC reported.
The influence campaign from Russia mainly targeted Germany, but also France, Italy, Ukraine and the UK.
Beginning in May, a network of more than 60 websites posing as legitimate news organizations in Europe posted original articles criticizing Ukraine and arguing against Western sanctions against Russia.
Meta called the operation the largest and most sophisticated operation of Russian origin that we have disrupted since the start of the war in Ukraine.
Meta said it also removed a small network set up in China that targeted the United States, the Czech Republic and some Chinese- and French-speaking audiences in other countries. The campaign included four largely separate and short-lived events, each targeting a specific audience at a different time between fall 2021 and mid-September 2022.