Անհրաժեշտ է ոչ թե մեկ համակարգն այլ համակարգով փոխարինել, այլ միայն համալրել այն։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 28-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Եթե Ռուսաստանը կաշկանդված է Ադրբեջանի հետ հարաբերություններով, ապա պետք է ներգրավվել եւս մեկ երկիր, որը նման կաշկանդվածություն չունի, եւ հատկապես, որ այդ երկիրը բարեկամ երկիր է Ռուսաստանի հետ, եւ այդ հարաբերությունները բավական ակտիվ զարգանում են։ Սա որոշակի համարձակություն է պահանջում։ Բայց երբ մենք կառուցում էինք Հայաստան-Իրան գազատարը, այո, խանդ կար Ռուսաստանում «Գազպրոմից», բայց վերջում համոզեցինք, որ դա մեր էներգետիկ անվտանգության կարեւորագույն գործոնը պետք է դառնա, եւ մեզ հաջողվեց։
Հարց կար նաեւ ԱՄՆ-ի հետ, եւ մենք կարողացանք նրանց համոզել չխանգարել, քանի որ դա իրենց շահերին եւս չի հակասում։ Դիվանագիտությունն այն արվեստն է, որ դու կարողանաս այնպես ներկայացնել քո քայլը, որ երկրների ուժային կենտրոններն այն չդիտարկեն որպես սպառնալիք իրենց շահերին»,- ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ պետք է հասկանալ, թե ում համար է խնդիր ստեղծում միջանցք կոչվածը։ Ըստ նրա՝ այն մեծ խնդիր չէ ոչ Միացյալ Նահագների, ոչ Ֆրանսիայի համար, ոչ Եգիպտոսի, ոչ էլ Ռուսաստանի համար։ «Ամենամեծ խնդիրը մեր եւ Իրանի համար է։ Մենք երբեւէ չպետք է հակադրվենք Ռուսաստանի շահերին, հակառակ՝ համադրենք։ Եթե իրենք պատրաստ են, կարող ենք նաեւ մասնակից դարձնել իրենց։ Եթե Ֆրանսիան պատրաստ է դիտորդ ուղարկել այդ սահման որպես դիտորդ, նորմալ եմ համարում, եթե դա ինչ-որ չափով կօգնի։ Բայց չի ստացվի ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի զորքը բերել այստեղ, ռուսական բազա ունենալով եւ Իրանի հետ միաժամանակ հարաբերություն կառուցելով։ Դա ավելորդ լարվածության աղբյուր է դառնալու։ Մենք մտածված դիվանագիտական աշխատանքներ պետք է տանենք այդ պետությունների հետ։ Կամ-կամ չպետք է լինի»,- ընդգծեց երկրորդ նախագահը։

It is not necessary to replace one system with another, but only to complement it. Second President of Armenia Robert Kocharyan, who also heads the opposition "Armenia" bloc, told about this to a press conference Wednesday.
"If Russia is constrained by relations with Azerbaijan, then one more country that does not have such constraints needs to be engaged, especially since that country is a friendly country with Russia, and these relations are developing quite actively. This requires some courage. But when we were building the Armenia-Iran [natural] gas pipeline, yes, there was resentment in Russia—from Gazprom [company], but in the end we convinced [them] that it should become the most important factor of our energy security, and we succeeded.
There was an issue with the US, too, and we were able to convince them not to interfere, as it does not contradict their interests either. Diplomacy is the art of being able to present your move in such a way that the power centers of the countries do not consider it as a threat to their interests," said Kocharyan.
As per his observation, it is necessary to grasp for whom the “corridor” creates a problem. According to him, it is not a big problem either for the United States, or for France, or for Egypt, or for Russia.
"The biggest problem is for us and Iran. We should never oppose the interests of Russia; on the contrary, we should combine them. If they are ready, we can also make them participants. If France is ready to send an observer to that border as an observer, I consider it normal if it will help to some extent. But it will not work out bringing the troops of a NATO member country here while having a Russian base and building relations with Iran at the same time. It will become a source of unnecessary tension. We have to conduct thoughtful diplomatic work with those states. It should not be an either-or," emphasized the second president of Armenia.