ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը չորեքշաբթի միջազգային հանրությանը կոչ է արել չճանաչել «Ռուսաստանի կողմից բռնազավթված Ուկրաինայում անցկացված կեղծ հանրաքվեները»՝ առաջարկելով լրացուցիչ պատժամիջոցներ սահմանել Մոսկվայի դեմ, հայտնում է Reuters-ը։
«Ռուսաստանի կողմից կազմակերպված ապօրինի հանրաքվեներով Կրեմլը շարժվում է նույն սխեմայով, որն արդեն տեսել ենք Վրաստանում 2008-ին եւ Ղրիմում 2014-ին»,- ասել է Բորելն իր հայտարարության մեջ՝ հավելելով, որ դրանք միջազգային իրավունքի եւ Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության սկզբունքների խախտում են։
Բորելը հավելել է, որ Եվրամիությունն ընդլայնում է այն ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանց ցանկը, որոնց հանդեպ պատժամիջոցներ են սահմանվում։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի Դաշնությունում ընտրատեղամասերում ձայների 100 տոկոսի հաշվարկի արդյունքներով՝ 97,81 տոկոսը կողմ է քվեարկել Զապորոժիեի շրջանը ՌԴ կազմում ընդգրկելուն, հետեւում է Ռուսաստանի հրապարակած վերջնական տվյալներից։
Ռուսաստանին միանալու հանրաքվեն սկսվել է սեպտեմբերի 23-ին՝ Դոնեցկում եւ Լուգանսկում, ինչպես նաեւ Խերսոնի եւ Զապորոժիեի շրջաններում։ Քվեարկությունը տեւել է հինգ օր՝ մինչեւ սեպտեմբերի 27-ը։

EU diplomatic chief Josep Borrell urged the international community on Wednesday not to recognize sham referendums held by Russia in occupied Ukraine, suggesting additional sanctions against Moscow, Reuters reported.
With the illegal referendums organized by Russia, the Kremlin is following the same pattern that has been seen in Georgia in 2008 and in Crimea in 2014, Borrel said in a statement, adding that they are a violation of international law and principles of the United Nations charter.
Borrell added that the European Union is expanding the list of individuals and entities subject to sanctions.
Earlier, after counting 100 percent of the votes at polling stations in Russia, 97.81 percent voted for Zaporizhzhya Oblast to become part of Russia, according to published totals for Russia.
The referendum on becoming part of Russia started on September 23 in Donetsk and Luhansk, as well as in the Kherson and Zaporizhzhya regions. Voting lasted five days, until 27 September.