Նիկարագուան Եվրամիության դեսպանին խնդրել է լքել երկիրն այն բանից հետո, երբ նա «պերսոնա նոն գրատա» հայտարարվեց, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով դիվանագիտական ​​աղբյուրները։
ԵՄ դեսպան Բետինա Մուշայդտը կանչվել է ԱԳՆ, որտեղ նրան նոն գրատա են հայտարարել եւ ասել, որ նա պետք է լքի երկիրը, հայտնել է Reuters-ը՝ վկայակոչելով դիվանագիտական ​​աղբյուրը։
Աղբյուրներից մեկը հայտնել է, որ ԵՄ դեսպանին խնդրել են լքել երկիրը չորեքշաբթի, սակայն եւս երկուսը նրա մեկնելու ամսաթիվը չեն նշել:
Որոշումը հաջորդել է անցած շաբաթ Միավորված ազգերի կազմակերպության կողմից հրապարակված Եվրամիության հայտարարությանը, որում այն երկրի նախագահին «ժողովրդավարությունը վերականգնելու» կոչ էր անում: Հայտարարությունը նաեւ քաղբանտարկյալների ազատ արձակման եւ մարդու իրավունքների հարգման կոչեր էր պարունակվում:
Մուշայդտը «վտարվել է վուլգար ձեւով», Twitter-ում գրել է Ամերիկյան պետությունների կազմակերպությունում (OAS) նախկին դեսպան Արտուրո Մաքֆիլդսը, ով իր պաշտոնը լքել էր մարտին։

Nicaragua has asked the European Union ambassador to leave the country after she was declared persona non grata, Reuters reported, citing diplomatic sources.
European Union ambassador Bettina Muscheidt has been summoned to the Foreign Ministry, where she was declared persona non grata and notified that she must leave the country, a diplomatic source said.
One source said the EU ambassador was asked to leave the country Wednesday, but two others did not specify a timeline for her departure.
The decision followed a European Union statement issued at the U.N. last week in which it called on the country's president to restore democracy. The statement went on to call for the release of political prisoners and respect for human rights.
Muscheidt was expelled in a vulgar way, tweeted former ambassador to the Organization of American States (OAS) Arturo McFields, who left his post in March.