Նիկարագուան Եվրամիության դեսպանին խնդրել է լքել երկիրն այն բանից հետո, երբ նա «պերսոնա նոն գրատա» հայտարարվեց, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով դիվանագիտական ​​աղբյուրները։
ԵՄ դեսպան Բետինա Մուշայդտը կանչվել է ԱԳՆ, որտեղ նրան նոն գրատա են հայտարարել եւ ասել, որ նա պետք է լքի երկիրը, հայտնել է Reuters-ը՝ վկայակոչելով դիվանագիտական ​​աղբյուրը։
Աղբյուրներից մեկը հայտնել է, որ ԵՄ դեսպանին խնդրել են լքել երկիրը չորեքշաբթի, սակայն եւս երկուսը նրա մեկնելու ամսաթիվը չեն նշել:
Որոշումը հաջորդել է անցած շաբաթ Միավորված ազգերի կազմակերպության կողմից հրապարակված Եվրամիության հայտարարությանը, որում այն երկրի նախագահին «ժողովրդավարությունը վերականգնելու» կոչ էր անում: Հայտարարությունը նաեւ քաղբանտարկյալների ազատ արձակման եւ մարդու իրավունքների հարգման կոչեր էր պարունակվում:
Մուշայդտը «վտարվել է վուլգար ձեւով», Twitter-ում գրել է Ամերիկյան պետությունների կազմակերպությունում (OAS) նախկին դեսպան Արտուրո Մաքֆիլդսը, ով իր պաշտոնը լքել էր մարտին։

Никарагуа попросила посла Европейского союза покинуть страну,  после того как она была объявлена  «персоной нон грата», сообщает Reuters со ссылкой на дипломатические источники.
Посол Евросоюза Беттина Мушайдт была вызвана в МИД, где ее объявили «нон грата» и уведомили о том, что она должна покинуть страну, сообщил один из дипломатических источников.
Один источник сообщил, что посла ЕС попросили покинуть страну в среду, но два других не уточнили сроки ее отъезда.
Это решение  последовало за заявлением Европейского союза, опубликованным в ООН на прошлой неделе, в котором он призвал президента страны  «восстановить демократию». Далее в заявлении содержался призыв к освобождению политических заключенных и соблюдению прав человека.
Мушайдт «была выслана вульгарным образом», — написал в Твиттере бывший посол в Организации американских государств (ОАГ) Артуро Макфилдс, покинувший свой пост в марте.