Վերջին մակրոտնտեսական զարգացումները եւ դրամի արժեւորումը նպաստել են նրան, որ 2022-ի արդյունքներով արձանագրվի ՀՆԱ-ի նկատմամբ կառավարության պարտքի հարաբերության զգալի բարելավում: Այս մասին կառավարության այսօրվա՝ սեպտեմբերի նիստում, ներկայացնելով 2023 թվականի բյուջեի նախագիծը, նշեց ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Եթե 2021-ի տվյալներով կառավարության պարտքը ՀՆԱ-ի նկատմամբ կազմում էր 60,2 տոկոս, ապա այս տարվա արդյունքներով կլինի 53 տոկոսից ցածր սահմանում: Հաշվի առնելով կառավարության պարտքն ավելի կառավարելի ու անվտանգ միջակայքում կայունացնելու  կարեւորությունը,  նախատեսում ենք գալիք տարվա ընթացքում շարունակել այդ քաղաքականությունը: 2023-ին նոր պարտքային միջոցների ներգրավումը կիրականացվի այնպես, որ տարեվերջին կառավարության պարտքի հանրագումարը գտնվի ՀՆԱ 50 տոկոսի սահմաններում:
Դրանից ելնելով ծրագրում ենք, որ 2023-ին պետական բյուջեի դեֆիցիտը կկազմի ՀՆԱ 3,1 տոկոսը»,-ընդգծեց նախարարը:

Recent macroeconomic developments and the dram appreciation have contributed to a significant improvement in the ratio of government debt to GDP by the results of 2022. Finance Minister Tigran Khachatryan stated about this at Thursday’s Cabinet meeting of the government of Armenia, as he presented the 2023 state budget draft.
"If according to the data of 2021, the government's debt to GDP was 60.2 percent, then according to the results of this year, it will be lower than 53 percent. Considering the importance of stabilizing the government's debt in a more manageable and safer range, we plan to continue this policy in the coming year. In 2023, the inclusion of new debt funds will be carried out so that the total government debt at the end of the year be within 50 percent of GDP. Based on this, we plan that the deficit of the state budget in 2023 will be 3.1 percent of the GDP," the finance minister emphasized.