Կառավարությունն իր այսօրվա՝ սեպտեմբերի 219-ի նիստում հավանություն տվեց «Ավտոտրանսպորտային միջոցների կայանատեղերի տեղական վճարի և վարչական վարույթի առանձնահատկությունների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագծին, որով առաջարկվում է փոխել վճարովի ավտոկայանատեղերի` «կարմիր գծերի» գույնն ու վճարի չափը։
Նախագծով նախատեսվում է երևանյան ներկայիս միանման ավտոկայանատեղերը տարբերակել ըստ նշանակության. հաշմանդամ վարորդների համար` մի գույնով, ծառայողական ավտոմեքենաների համար` մեկ այլ, շարքային քաղաքացիների համար էլ` ուրիշ գույնի գետնանշումով:
«Կարմիր գույնի գետնանշումներում թեև առկա են առանձին հատվածներ, որոնք նախատեսված միայն հաշմանդամություն ունեցող անձանց կողմից ավտոտրանսպորտային միջոցը կայանելու համար, սակայն գործնականում գույնի միատոնության պատճառով չեն տարբերակվում այլ վարորդների կողմից, ինչն էական խոչընդոտ է հանդիսանում հաշմանդամություն ունեցող անձանց կողմից ավտոտրանսպորտային միջոցների կայանման խնդրի լուծման համար»,– ասված է օրենքի նախագծի հիմնավորման մեջ։
Միաժամանակ փոփոխություններ կլինեն նաև ըստ տեղանքի. կենտրոնում ավտոկայանատեղին ավելի թանկ կլինի, ծայրամասերում` ավելի էժան։ Նոր դրույքաչափերը կսահմանվեն ըստ առկա գոտիականության։
Նշենք, որ ներկայում վճարման դրույքաչափերն ընդհանուր են, ավտոկայանատեղերն առանձնացված չեն ըստ գոտիականության:

The Armenian government at a meeting on Thursday approved a draft amendment to the law "On local payment for parking vehicles and features of administrative proceedings," which proposes to change the color of paid parking "red lines," as well as the amount of fees.
According to the project, the current identical parking lots in Yerevan will be distinguished according to their purpose: for disabled drivers will be one color of road markings, service cars - another, ordinary citizens - third.
At the same time there will be changes depending on the location. Parking will be more expensive in the city center, and cheaper on the outskirts. The new rates will be set in accordance with the existing zoning.
Currently the rates are unified, the parking lots are not divided according to zoning.
In opposition, the current authorities, led by Prime Minister Pashinyan, criticized the very concept of "red lines" and even promised to abolish them.