Մենք հանդես ենք գալիս բոլոր այն պայմանավորվածությունների խստիվ կատարման օգտին, որոնք ձեռք են բերվել Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից՝ ձգձգվող հակամարտությունը լուծելու համար, որը բազմիցս վտանգավոր արյունալի պիկեի վերածվել։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հայաստանի սահմանին միջազգային դիտորդներ տեղակայելու կոչը։
«Այնտեղ նախատեսված շատ բան։ Կա եւ տեսություն, եւ պրակտիկա, կա կատարվածի արձանագրություն եւ ապագայի պլան։ Այդ փաստաթղթերը համաձայնեցված են ոչ միայն միջնորդի եւ յուրաքանչյուր առանձին երկրի միջեւ, այլ այն երկրների միջեւ, որոնք այս երկար հակամարտության պատմության մի մասն են: Ահա թե ինչու են դրանք անգնահատելի, եւ իրականում ներկայացնում են իրական, ոչ թե մտացածին ճանապարհային քարտեզը: Կարծում եմ, որ շատ մարդիկ՝ քաղաքական, հասարակական գործիչներ, թե՛ համաձայնագրով միավորված պետությունների ներսում, թե՛ հատկապես Հայաստանում ու Ադրբեջանում, թե՛ դրսում, ցանկանում են իրենցով կամ իրենց պատկերացումներով փոխարինել այն, ինչի մասին պայմանավորվել են։ Շատ բան են խոստանում, խոստանալ գիտեն։ Ճիշտ է, տարիների ընթացքում այդքան էլ շատ բան չեն արել, եւ  արդյունքներ չեն եղել։ Բայց այն պայմանավորվածությունները, որոնք մշակվել են, թղթի վրա չմնացին, դրանք իրականացվում են փուլերով, քայլ առ քայլ։ Ամեն ինչ չէ, որ իրականացվում է այնպես, ինչպես ցանկանում ես, քանի որ միշտ ցանկանում ես առավելագույնը, բայց, միեւնույն ժամանակ, դա աշխատում է։ Ուստի, կարծում եմ, պետք չէ իրականը մտացածին ինչ-որ բանով փոխարինել։ Բայց դա, հավանաբար, ընդհանուր օրենք է»,- ասել է Զախարովան։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 28-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ ժամը 18:00-ից ադրբեջանական զինուժն ականանետերից եւ խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից սկսել էր գնդակոծել հայկական դիրքերը սահմանի արեւելյան ուղղությամբ։ Հայկական կողմը դիմել էր պատասխան գործողությունների։ Ադրբեջանական սադրանքի արդյունքում երեք հայ զինծառայող է զոհվել։
Դրանից հետո Փաշինյանը Twitter-ում գրառում էր կատարել, որում նշել էր, որ ադրբեջանական ներխուժումը պետք է դադարեցնել, սահմանին միջազգային դիտորդներ տեղակայել։ «Ադրբեջանական զորքերի դուրսբերումը եւ օկուպացիայից տուժած հայկական տարածքներում միջազգային դիտորդական առաքելության տեղակայումը բացարձակ անհրաժեշտություն է»,- ասել է նա։
Իրանը պարզաբանել է, թե ում է համարում ոչ տարածաշրջանային ուժեր, որոնք չպետք է միջամտեն Հարավային Կովկասի գործերին
«Օվկիանոսի այն կողմից գալիս են այստեղ և փորձում են որոշումներ կայացնել այս տարածաշրջանի ժողովուրդների համար»,- նշել է նա...

Мы выступаем за неукоснительное выполнение всех тех договоренностей, которые были достигнуты лидерами Армении, России и Азербайджана для урегулирования затяжного конфликта, который много раз срывался в опасное кровавое пике. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя призыв премьера Армении Никола Пашиняна разместить международных наблюдателей на границе Армении.
«Там намечено очень много. Там есть и теория, практика, там есть констатация произошедшего и план на будущее. Эти документы согласованы не просто между посредником и каждой отдельной страной, а между странами, которые являются частью истории этого длительного конфликта. Этим они и бесценны, и они действительно представляют собой настоящую, а не мнимую дорожную карту. Я думаю, что немало людей, политиков, общественных деятелей как внутри государств, которые объединены соглашением, и особенно в Армении и Азербайджане, так и во вне, хотят подменить собой или своими идеями то, о чем договорились.  Обещают они много, обещать они умеют. Правда за эти годы сделали они не так много, и что-то результатов не было. А вот те договоренности, которые были выработаны, на бумаге не остались, они реализуются поэтапно, пошагово. Не все реализуется так как хочется, потому что хочется всегда максимума, но при этом это работает. Поэтому, мне кажется, не следует подменять действующее реально, чем-то мнимым. Но это, наверное, общее правило», - отметила Захарова.
Напомним, что 28 сентября Минобороны Армении сообщило о том, что начиная с 18:00 ВС Азербайджана начали обстрел из минометов и крупнокалиберного стрелкового оружия армянских позиций на восточном направлении границы. Армянская сторона прибегла к ответным действиям. В результате  азербайджанской провокации погибли трое армянcких военнослужащих.
После этого Пашинян разместил пост в Твиттере, в котором отметил, что вторжение Азербайджана должно быть остановлено, на границе должны быть размещены международные наблюдатели. «Вывод азербайджанских войск и размещение международной наблюдательской миссии на пострадавших от оккупации армянских территориях является абсолютной необходимостью» - отметил он.
РПА: Процессы делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы могут продлиться достаточно долго
Если делимитация – это, в частности, закрепление правовых основ и карт…
«Гражданский договор»: Тавушская область Армении не должна стать «политической игрушкой»
Премьер-министр Армении не избегает какой-либо тяжелой встречи…
РПА: Баку не принимает ни одной выгодной для Армении карты при условии принятия Ереваном
Это ярко демонстрирует, что власти могут заявить одно и сделать прямо противоположное…
Депутат: Комиссия по делимитации и демаркации не имеет решения по поводу сдачи Баку сел Тавушской области