Պենտագոնն աշխատում է նոր հրամանատարություն ձեւավորման ուղղությամբ, որը կհամակարգի սպառազինությունն ու վերապատրաստումն Ուկրաինայի համար, հայտնում է CNN-ը՝ վկայակոչելով պաշտոնյաներին։
Նոր հրամանատարությունը, որը տեղակայված կլինի Գերմանիայի Վիսբադենում, կզեկուցի ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության հրամանատար գեներալ Քրիստոֆեր Կավոլիին, ով ղեկավարել է արեւմտյան առաջադեմ զենքերի օգտագործման համար ուկրաինացի զինվորականների վերապատրաստման եւ այդ զենքերն Ուկրաինայի հետ սահման հասցնելու բազմազգ ջանքերը, ասել է պաշտոնյաներից մեկը։
Աղբյուրները նշել են, որ այդ պլանները «լուրջ փոփոխություն չեն բեռնափոխադրումների կազմակերպման եւ կառավարման ներկայիս համակարգում»։ Պաշտոնյաները փորձում են առիթ չտալ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ասելու, որ ԱՄՆ-ն «հակամարտության կողմ է»։
Այս շաբաթ Պենտագոնը հայտարարել է Ուկրաինային 1.1 միլիարդ դոլարի լրացուցիչ ռազմական օգնության մասին, որը պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյան «բազմամյա ներդրում» է անվանել երկրի պաշտպանության ոլորտում:
Պատերազմի սկզբից ի վեր ԱՄՆ-ն ավելի քան 16 միլիարդ դոլարի աջակցություն է ցուցաբերել Ուկրաինային անվտանգության ոլորտում։
Պաշտոնյաները նշել են, որ նոր հրամանատարությունը ավելի պաշտոնական կառույց կստեղծի  բանակում մատակարարումների կառավարման համար: Կենտրոնական Գերմանիայում դրա ակնկալվող տեղակայումը նաեւ այն ավելի մոտ է դարձնում բազմաթիվ ուսումնական բազաներին, որոնք ԱՄՆ-ն եւ արեւմտյան երկրներն օգտագործում են ուկրաինական ուժերին արեւմտյան զենքի օգրագործման համար վերապատրաստման նպատակով։

Пентагон работает над формированием нового командования для координации вооружения и обучения Украины, сообщает CNN со ссылкой на официальных лиц.
Новое командование, которое будет базироваться в Висбадене в Германии, будет подчиняться генералу Кристоферу Каволи, командующему европейским командованием США, которое возглавило многонациональные усилия по обучению украинских вооруженных сил передовому западному оружию и доставке этого оружия к границе с Украиной, сказал один чиновник.
При источники отметил, что эти планы  не являются «серьезным изменением в существующей системе организации и управления отгрузкам». Официальные лица стараются не давать президенту России Владимиру Путину повода заявить, что США «являются стороной конфликта».
На этой неделе Пентагон объявил о дополнительной военной помощи Украине в размере 1,1 миллиарда долларов, которую высокопоставленный представитель министерства обороны назвал «многолетней инвестицией» в оборону страны.
С начала войны США предоставили Украине помощь в области безопасности на сумму более 16 миллиардов долларов.
По словам официальных лиц, новое командование создаст в вооруженных силах более формальную структуру для управления поставками. Его ожидаемое расположение в центральной Германии также делает его близким ко многим тренировочным полигонам, которые США и западные страны используют для обучения украинских сил использованию западного оружия.