ԱՄՆ բանակի նախկին մայորին եւ նրա անեսթեզիոլոգ կնոջը դավադրության  քրեական մեղադրանք է ներկայացվել. դավադրության նպատակը Ռուսաստանին զինծառայող պացիենտների մասին գաղտնի տվյալներ փոխանցելն էր, տեղեկացրել է արդարադատության նախարարությունը։
Նախկին մայոր Ջեյմի Լի Հենրին, որը նաեւ Հյուսիսային Կարոլինայի Ֆորտ Բրեգի բժիշկ էր, եւ նրա կինը՝ բժիշկ Աննա Գաբրիելյանը, մեղադրվում են դավադրության եւ ռազմակայանի զինվորական պացիենտների մասին անհատական բժշկական տեղեկությունների անիրավաչափ բացահայտման մեջ, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Չնայած մեղադրական եզրակացությունում Հենրին նշվում է որպես «նա» եւ արական սեռի դերանուն է օգտագործել դատարանում հինգշաբթի օրն իր առաջին ելույթի ժամանակ, ԶԼՄ-ների նախորդ հարցազրույցներում, որոնք թվագրված են 2015-ով, Հենրին հանդես է եկել որպես տրանսգենդեր կին։
Հենրիի փաստաբան Դեւիդ Լիթլը հրաժարվել է մեկնաբանել մեղադրանքները, բայց ասել է, որ իր հաճախորդին տնային կալանք են տվել։
Մեղադրական եզրակացությունում նշվել է, որ  Ուկրաինայում պատերազմից հետո զույգը փորձել է օգնել «ռուսական կառավարությանը»՝ նրան տրամադրելով տվյալներ ԱՄՆ կառավարության եւ բանակի հետ կապված անձանց առողջական վիճակի մասին»։
Մեղադրական եզրակացությունում նշվել է նաեւ, որ զույգը հանդիպել է ինչ-որ մեկի հետ, որը, նրանց կարծիքով, ռուս պաշտոնյա էր, բայց իրականում ՀԴԲ-ի գաղտնի գործակալ է եղել։
Բալթիմորի հյուրանոցում օգոստոսի 17-ին Գաբրիելյանը գաղտնի գործակալին ասել է, որ «ինքն առաջնորդվում է հայրենասիրությամբ Ռուսաստանի հանդեպ եւ պատրաստ է Ռուսաստանին ցուցաբերել ցանկացած հնարավոր օգնություն, անգամ եթե դա սպառնա աշխատանքից հեռացմամբ կամ բանտարկությամբ»,- նշվել է մեղադրական եզրակացությունում։ Հանդիպման ժամանակ կինը նշել է, որ կուզենար ներգրավել ամուսնուն՝ հայտարարելով, որ Հենրին տեղեկություն ունի ռազմական օգնության մասին, որը Միացյալ Նահանգները տրամադրել է Ուկրաինային։
Նույն օրն ավելի ուշ, մեկ այլ հանդիպման ժամանակ, Հենրին գաղտնի գործակալին ասել է, որ ինքն էլ է հավատարիմ Ռուսաստանին, եւ անգամ մտածել է այն մասին, որպեսզի կամավոր գնա ռուսական բանակ։ «Այն, ինչ այժմ կատարվում է Ուկրաինայում, ես այսպես եմ պատկերացնում. Միացյալ Նահանգներն օգտագործում է ուկրաինացիներին որպես միջնորդ Ռուսաստանի հանդեպ իր ատելությունն արտահայտելու համար»,- ասել է Հենրին գործակալին։
Հենրին որոշ կասկածներ է ունեցել բժշկական տվյալների հանձնման առնչությամբ, բայց Գաբրիելյանն անսասան է եղել, հավաստիացվել է մեղադրանքում։
Օգոստոսի 24-ի հանդիպման ժամանակ Գաբրիելյանը գործակալին ասել է, որ իր ամուսինը «վախկոտ» է, բայց ինքը խախտել է օրենքը «մշտապես» եւ հոգացել, որպեսզի ապահովի Ֆորտ Բրեգի պացիենտների բժշկական գրառումների հասանելիությունը։ Ամսվա վերջին նա փոխանցել է գործող եւ նախկին զինվորական պաշտոնյաների եւ նրանց ամուսինների մասին տեղեկությունը, նշվել է մեղադրական եզրակացությունում։

A former US Army major and his anesthesiologist—and Armenian—wife have been criminally charged for allegedly plotting to leak highly sensitive healthcare data about military patients to Russia, the US Justice Department revealed on Thursday, Reuters reported.
Jamie Lee Henry, the former major who was also a doctor at Fort Bragg in North Carolina, and his wife, Dr. Anna Gabrielian, were charged in an unsealed indictment in federal court in Maryland with conspiracy and wrongful disclosure of individually identifiable health information about patients at the Army base.
Although the indictment identifies Henry with the pronouns "he" and Henry used male pronouns during an initial court appearance on Thursday, in prior media interviews dating back to 2015, Henry came out as a transgender female.
Henry's attorney David Little declined to comment on the charges, but said his client was released on home detention.
The indictment alleges that after the start of the war in Ukraine in February, the pair sought to assist the Russian government by providing it with data to help the Putin regime "gain insights into the medical conditions of individuals associated with the U.S. government and military."
The couple met with someone they believed was a Russian official, but was in fact an FBI undercover agent, the indictment says.
At a hotel in Baltimore on Aug. 17, Gabrielian told the undercover agent "she was motivated by patriotism toward Russia to provide any assistance she could to Russia, even if it meant being fired or going to jail," the indictment says.
In the meeting, she volunteered to bring her husband into the scheme, saying Henry had information about military training the United States had provided to Ukraine, among other things.
At another meeting later that day, Henry told the undercover agent he too was committed to Russia, and said he had even contemplated volunteering to join the Russian army.
"The way I am viewing what is going on in Ukraine now, is that the United States is using Ukrainians as a proxy for their own hatred toward Russia," Henry told the agent, according to prosecutors.
Henry had some reservations about providing healthcare data, saying it would violate the Health Insurance Portability and Accountability Act (HIPAA), according to the indictment, but Gabrielian had no hesitations.
In a subsequent Aug. 24 meeting, she told the agent her husband was a "coward" to be concerned about violating HIPAA, but she broke the law "all the time" and would ensure they could provide Russia with access to medical records from Fort Bragg patients.
By the end of the month, she had handed over information on current and former military officials and their spouses, the indictment says.