Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է հրամանագրեր Զապորոժիեի եւ Խերսոնի մարզերի տարածքներն անկախ ճանաչելու մասին, տեղեկացրել է «Ъ»-ը։
Երկու հրամանագրերում նշվել է, որ մարզերի անկախության ճանաչման որոշումն ընդունվել է «միջազգային իրավունքի համընդհանուր սկզբունքների եւ նորմերի, ինչպես նաեւ ՄԱԿ Կանոնադրությունում ամրագրված ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման սկզբունքին համապատասխան»։ Երկու հրամանագրերն ուժի մեջ են մտնում հրապարակման պահից։
Վլադիմիր Պուտինը փետրվարի 22-ին ճանաչել էր Դոնեցկի եւ Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների (ԴԺՀ եւ ԼԺՀ) անկախությունը։ Սեպտեմբերի 23-27-ին ԴԺՀ-ում եւ ԼԺՀ-ում, ինչպես նաեւ Զապորոժիեի եւ Խերսոնի մարզերում տեղի է ունեցել Ռուսաստանի կազմի մեջ մտնելու հանրաքվե։ Տեղի ընտրական  հանձնաժողովների տվյալներով՝ ԴԺՀ-ում ՌԴ-ին միանալու օգտին քվեարկել է քվեարկության մասնակիցների 99,23 տոկոսը, ԼԺՀ-ում՝ 98 տոկոսը, Խերսոնի մարզում՝ 87, Զապորոժիեում՝ 93 տոկոսը։

Президент России Владимир Путин подписал указы о признании Запорожской и Херсонской областей независимыми территориями, передает «Ъ».
В обоих указах говорится, что решение о независимости областей принято «в соответствии с общепризнанными принципами и нормами международного права», а также принципом «равноправия и самоопределения народов, закрепленном в Уставе ООН». Оба указа вступают в силу с даты опубликования.
Владимир Путин 22 февраля признал независимость Донецкой и Луганской народных республик (ДНР и ЛНР). С 23 по 27 сентября в ДНР и ЛНР, а также на территориях Запорожской и Херсонской областей, прошли референдумы по вопросу вступления в состав России. По данным местных избиркомов, в ДНР за присоединение к РФ высказалось 99,23% участников голосования, в ЛНР — 98%, в Херсонской области — 87%, в Запорожской — 93%.