Կրեմլի մտացածին հանրաքվեները ապարդյուն փորձ են թաքցնելու այն, ինչը հողերի հերթական զավթումն է Ուկրաինայում, ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հայտարարության մեջ:
«Պարզության համար՝ արդյունքները սարքվել են Մոսկվայում եւ չեն արտացոլում Ուկրաինայի ժողովրդի կամքը: Միացյալ Նահանգները չի ճանաչում եւ երբեք չի ճանաչի այս կեղծ հանրաքվեների օրինականությունը կամ արդյունքները կամ Ռուսաստանի կողմից ուկրաինական տարածքի ենթադրյալ բռնակցումը: Ռուսաստանի վստահված անձանց կողմից բեմադրված այս ներկայացումը ոչ լեգիտիմ է եւ խախտում է միջազգային իրավունքը։ Սա վիրավորանք է միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության սկզբունքների համար։
Ռուսաստանը ստիպել է փախչել իր գրաված տարածքների բնակչության մեծ մասին եւ ստիպել է Ուկրաինայի մնացած քաղաքացիներին քվեարկել զենքի սպառնալիքով` իրենց եւ իրենց սիրելիների անվտանգության համար վախի մթնոլորտում: Ուկրաինայի ժողովուրդը հետեւողականորեն արտահայտում է ազատ եւ ժողովրդավարական ապագայի իր ձգտումը։ Նրանք ցանկանում են, որ իրենց երկիրը մնա անկախ եւ ինքնիշխան: Նրանց զինվորները խիզախորեն մարտնչում են, իսկ Ռուսաստանի կողմից վերահսկվող կամ օկուպացված Ուկրաինայի տարածքներում գտնվող քաղաքացիները դիմադրում են դաժան ուժի միջոցով Ուկրաինայի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները փոխելու Մոսկվայի փորձերին:
Միացյալ Նահանգները եւ մեր դաշնակիցներն ու գործընկերները կշարունակեն աջակցել Ուկրաինային իր տարածքը ռուսական ագրեսիայից պաշտպանելու պայքարում։ Մենք ամբողջ սրտով աջակցում ենք Ուկրաինայի միասնությանը, ինքնիշխանությանը, անկախությանը եւ տարածքային ամբողջականությանը՝ նրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում։ Ինչպես ասել է նախագահ Բայդենը, մենք երբեք չենք ճանաչի այդ տարածքները որպես որեւէ այլ երկրի մաս, բացի Ուկրաինայից, եւ մենք կաջակցենք Ուկրաինային այնքան ժամանակ, որքան կպահանջվի»,- ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղարի հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ սեպտեմբերի 30-ին, Կրեմլում տեղի է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության կազմ ինքնահռչակ ԴԺՀ-ի, ԼԺՀ-ի, ինչպես նաեւ Խերսոնի եւ Զապորոժիեի շրջանների մտնելու պայմանագրերի ստորագրման պաշտոնական արարողությունը։

The Kremlin's sham referendums are a vain attempt to cover up what is yet another attempted land grab in Ukraine, U.S. Secretary of State Antony Blinken said in a statement.
"The results were orchestrated in Moscow and do not reflect the will of the people of Ukraine. The United States does not, and will never, recognize the legitimacy or outcome of these sham referenda or Russia’s purported annexation of Ukrainian territory. This spectacle conducted by Russia’s proxies is illegitimate and violates international law."
Russia has forced most of the population of the territories it has seized to flee and forced the remaining citizens of Ukraine to vote at gunpoint, fearing for their safety and the safety of their loved ones.  The people of Ukraine have consistently expressed their desire for a free and democratic future.  They want their country to remain independent and sovereign.  Their soldiers are fighting bravely, and citizens in Russian-controlled or occupied Ukrainian territories are resisting Moscow's attempts to change Ukraine's internationally recognized borders through brute force, said Blinken.
"The United States and our allies and partners will continue to assist Ukraine in its fight to defend its territory against Russian aggression. We wholeheartedly support Ukraine’s unity, sovereignty, independence, and territorial integrity within its internationally recognised borders." As President Biden said, United Stated will never recognize the territories as part of any country other than Ukraine, and will support Ukraine for as long as it takes, the U.S. Secretary of State said in a statement.
Today, the Kremlin hosted an official signing ceremony for the accession of the self-proclaimed DPR, LPR, and Kherson and Zaporizhzhia regions to the Russian Federation.