Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր, սեպտեմբերի 30-ին, ելույթ է ունեցել Կարմիր հրապարակում անցկացված հանրահավաք-համերգին՝ հաջակցություն Ռուսաստանի նոր տարածքների ընդգրկման վերաբերյալ հանրաքվեների արդյունքների։
«Մենք գիտենք, թե ում ենք պարտական այսօրվա համար։ Մենք պարտական ենք մեր հերոս զինվորներին ու սպաներին, Դոնբասի աշխարհազորայիններին, կամավորներին։ Մենք այսօր այստեղ ենք՝ Կարմիր հրապարակում, իսկ նրանք մարտում՝ հերոսաբար պաշտպանում են մարդկանց ընտրությունը, որ կատարվել է մի քանի օր առաջ։ Ուստի, ի նշան աջակցության, երախտագիտության, ի նշան իրենց արժանիքների, առաջարկում եմ աջակցության ազդանշան ուղարկել նրանց այստեղից՝ Կարմիր հրապարակից։ Առաջարկում եմ դա անել բարձրաձայն՝ այնպես, որ նրանք հազարավոր կիլոմետրեր հեռու լսեն։ Եռակի «ուռա՛»-ով»,- Ռուսաստանի նախագահի խոսքերն է մեջբերում «Комсомольская правда»-ն։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Կրեմլի մեծ պալատի Գեորգիեւյան դահլիճում տեղի է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության կազմում չորս նոր տարածքների ընդգրկման մասին համաձայնագրերի ստորագրման արարողությունը։
Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ը հայտարարել են, որ չեն ճանաչում հանրաքվեների արդյունքները, իսկ ԱՄՆ-ն ու Մեծ Բրիտանիան այս կապակցությամբ արդեն ընդլայնել են Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցները։

Russian President Vladimir Putin spoke today, on Red Square at a rally-concert in support of the results of the referendums on the incorporation of the new territories into Russia.
"We know to whom we owe today. We owe it to our heroic soldiers and officers, the Donbass militia, the volunteers. We are here in Red Square today, and they are in combat, heroically defending the choice of the people that was made a few days ago. Therefore, as a sign of support, gratitude, in recognition of their merits, I propose that we send them a signal of support from here, from Red Square. I propose to do it loudly, so that they can hear it thousands of kilometres away. A threefold "hurrah," Komsomolskaya Pravda quotes the president of Russia.
The St. George's Hall of the Grand Kremlin Palace hosted a ceremony marking the signing of treaties on the annexation of four new territories into the Russian Federation.
The EU and the US said that they would not recognize the results of the referendums, and the US and the UK have already extended sanctions against Russia in connection with this.