Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է մինչեւ 2027 թվականը Եվրոպա գազի մատակարարումները կրկնապատկելու ծրագրերի մասին։
Նրա խոսքով՝  2021 թվականին ադրբեջանական գազի արտահանումը կազմել է մոտ 19 միլիարդ խորանարդ մետր, որից 8,2 միլիարդը հասել է Եվրոպա։ Այս ցուցանիշը 40 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ։
Ալիեւը վստահություն է հայտնել, որ Ադրբեջանը շուտով կդառնա դեպի Եվրոպա էլեկտրաէներգիայի հուսալի մատակարար։
Նախօրեին Ալիեւն ասել է, որ առաջիկա մի քանի տարիներին Ադրբեջանը կկրկնապատկի գազի մատակարարումները եպի եվրոպական երկրներ։

President Ilham Aliyev has announced plans to double Azerbaijani natural gas deliveries to Europe by the year 2027.
According to him, the export of Azerbaijani natural gas in 2021 amounted to about 19 billion cubic meters, of which 8.2 billion cubic meters reached Europe, and this indicator is 40 percent more than the previous year.
Also, Aliyev expressed confidence that Azerbaijan will soon become a reliable supplier of electricity to Europe.
Earlier, the Azerbaijani leader had said that his country will double its natural gas supplies to European countries in the next few years.