Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող «Հայկական ժամանակը» «Ի գիտություն Վեհափառ Հայրապետի, 3 նախագահների և փորձագիտական հանրության. ի՞նչ է ուզում Ադրբեջանը» վերտառությամբ ուշագրված հրապարակում է արել, որի անանուն հեղինակը  հինգ կետով ներկայացրել է Ադրբեջանի պահանջները Հայաստանից՝  արձագանքելով ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությանը, որ իրենք չունեն ամբողջական տեղեկատվություն բանակցային գործընթացների մասին եւ որ միայն Նիկոլ Փաշինյանն է ամբողջությամբ տիրապետում այդ տեղեկատվությանը։
Հրապարակման անանուն հեղինակը, մասնավորապես, գրում է. «Եթե գնանք գույքագրման ճանապարհով, կարող ենք ասել, որ Ադրբեջանը Հայաստանից ունի 5 հիմնական պահանջ: Դրանք հետևյալն են.
1.            ԼՂ պաշտպանության բանակի լուծարում
2.            ԼՂ ճանաչում Ադրբեջանի կազմում՝ առանց որևէ ինքնավար կարգավիճակի: Այսինքն՝ 0 կարգավիճակով:
3.            Միջանցք Հայաստանի տարածքով
4.            Սահմանագծման և սահմանազատման գործընթաց 1919, 1920 թվականի քարտեզներով (առայժմ հայտնի չէ, թե կոնկրետ ո՞ր քարտեզների մասին է խոսքը)
5.            Անհետ կորած ադրբեջանցիների ճակատագրի պարզաբանում, հնարավոր է հետագայում Հայաստանին պատերազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրելու միտումով:
Պետք է հաշվի առնել, որ վերը նշված հարցերը թվարկված են՝ ըստ սադրիչ գործողությունների հնարավորության, թե որքանով դրանք կարող են Ադրբեջանի կողմից օգտագործվել Հայաստանի դեմ նոր ռազմական սադրանքներ կազմակերպելու համար:
Սա նշանակում է, որ Ադրբեջանի հետ համապարփակ խաղաղության հասնելու համար պետք է հասցեագրել այս հարցերը: Հասցեագրել՝ տվյալ դեպքում նշանակում է կա՛մ բավարարել պահանջները, կա՛մ գտնել փոխզիջում, կա՛մ Ադրբեջանին ստիպել/համոզել հրաժարվել այդ պահանջներից: Կամ՝ գտնել այլ տարբերակ»:
Հեղինակը նաեւ խոստանում է հաջորդիվ անդրադառնալ հարցին, թե ինչ են ուզում Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը, Իրանը, ԵՄ-ն:
Հաշվի առնելով, որ «Հայկական ժամանակը» պատկանում է վարչապետի ընտանիքին, կարելի է վստահաբար եզրակացնել, որ «հավաստի աղբյուրը», ինչպես ներկայացել է անանուն հեղինակը, ինքը՝ Նիկոլ Փաշինյանն է։ Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ Փաշինյանը, որը Վեհափառի եւ նախկին նախագահների հանդիպմանը հաջորդած՝ Լեւոն Տեր–Պետրոսյանի հայտնի հարցազրույցից հետո հնարավորություն ուներ անդրադառնալ այդ թեմային սեպտեմբերի 30–ի իր երկու ժամանոց ասուլիս–հարցազրույցի ընթացքում, գերադասում է կարեւոր բանակցությունների մանրամասների արտահոսք անել անանուն հեղինակի ստորագրությամբ։ Կարելի է ենթադրել, որ Փաշինյանը պաշտոնապես ադրբեջանական պահանջների մասին չխոսելով՝ հետագայում խուսանավելու հնարավորություն է պահպանում։

Азербайджан ставит перед Арменией пять основных требований. Об этом пишет газета «Айкакан жаманак», принадлежащая семье премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
По мнению автора не подписанной публикации, в условиях международной и региональной напряженности конкретные требования Азербайджана к Армении порой бывает довольно сложно оценить. Тем не менее, если идти по пути инвентаризации, то можно вполне четко заявить, что у Азербайджана есть 5 основных требований к Армении. Они следующие:
«1. Роспуск Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики;
2. признание Нагорного Карабаха в составе Азербайджана без всякой автономии (с нулевым статусом);
3. открытие коридора по территории Армении;
4. запуск процесса делимитации и демаркации по картам 1919-1920 гг. (пока неизвестно, о каких конкретных картах идет речь);
5. выяснение судьбы без вести пропавших азербайджанцев с намерением в дальнейшем обвинить Армению в военных преступлениях.
Следует также учесть, что эти вопросы перечислены в рамках возможности реализации провокационных действий со стороны Баку. То есть, в какой степени они могут быть использованы Азербайджаном для организации новых военных провокаций в отношении Армении.
Это означает, что данные вопросы должны быть решены с целью достижения всеобъемлющего мира с Азербайджаном. Решить в данном случае означает либо удовлетворение требований, либо нахождение компромиссов, либо принуждение/убеждение Азербайджана к отказу от этих требований. Или же должен быть найден другой вариант.
Данную публикацию также можно считать ответом на заявление первого президента Армении Левона Тер-Петросяна о том, что он не обладает полной информацией по поводу переговорных процессов. В дальнейшем мы обратимся к вопросу, чего хотят Россия, США, Иран и ЕС», - пишет издание.