2022թ. առաջին կիսամյակում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջանատությունը կազմել է 2 մլրդ դոլար՝ անցած տարվա նույն ցուցանիշի համեմատ ավելանալով մոտ 50 տոկոսով։ Այս մասին լրագրողների հետ հոկտեմբերի 3-ի հանդիպման ժամանակ ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի առեւտրային ներկայացուցիչ Աննա Դոնչենկոն։
Նրա գնահատմամբ՝ թվերն ինքնին խոսուն են։ Նա հույս է հայտնել, որ դինամիկան ոչ միայն կպահպանվի, այլեւ կբազմապատկվի։
«Մեզ համար շատ կարեւոր է պահել մեր երկխոսության աստիճանը։ Ռուս-հայկական հարաբերություններն այսօր  շարունակում են առաջանցիկ տեմպերով զարգանալ եւ կրում են դրական ու ճիշտ կողմնորոշված տնտեսական բնույթ։ Մեզ համար դա շատ կարեւոր է՝ նոր իրողությունների հաշվառմամբ։ Շնորհակալություն մեր հայ գործընկերներին, որոնք մեզ հետ սերտ կապի մեջ անցնում են այս ճանապարհը»,- ավելացրել է Դոնչենկոն։
Իր հերթին, «Արտասահման-Էքսպո» միջազգային համագործակցության զարգացման ընկերության տնօրեն Անատոլի Նիկոլայեւը պարզաբանել է, որ Ռուսաստանից Հայաստան արտահանումն ավելացել է 42,2 տոկոսով, իսկ հակառակ ուղղությամբ՝ 66 տոկոսով։
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանում աշխատում է ռուսական կապիտալով  2 200 ձեռնարկություն, դրանց մոտ 40 տոկոսը՝ մեծ, այդ թվում՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղին», «Արմենալը», «Գեոպրոմայնինգը», «Գազպրոմ Արմենիան» եւ այլն։
Աննա Դոնչենկոն մատնանշել է Հայաստանում շինարարության ոլորտի ակտիվությունը՝ տեղեկացնելով, որ Հայաստանի շինարարների միության եւ Ռուսաստանի շինարարների միության միջեւ ստորագրվել է համաձայնագիր՝ ուղղված այս ոլորտում երկու երկրների կապերի ամրապնդմանը։ «Երեւանում շինարարական թեմայով ամեն տարի  չորս ճյուղային ցուցահանդես է կազմակերպվում։ Սա շատ կարեւոր է»,- նշել է Ռուսաստանի առեւտրային ներկայացուցիչը։

За первую половину 2022 года товарооборот между Россией и Арменией составил 2 млрд. долларов, увеличившись  относительно показателя 2021 года почти на 50%. Об этом на встрече с журналистами 3 октября заявила торговый представитель России в Армении Анна Донченко.
По ее оценке, цифры говорят сами за себя. Она выразила надежду, что динамика не только сохранится, но и умножится.
«Для нас очень важно поддерживать градус нашего диалога. Российско-армянские отношения сегодня продолжают поступательно развиваться и носят положительный и правильно ориентированный экономический характер. Для нас это крайне важно с учетом новых реалий. Большое спасибо нашим армянским коллегам, которые в тесной связке с нами проходят этот путь», – добавила Донченко.
В свою очередь, директор по развитию международного сотрудничества компании «Зарубеж-Экспо» Анатолий Николаев пояснил, что экспорт из России в Армению увеличился на 42,2%, а обратный экспорт – на 66%.
Он напомнил, что в Армении работают 2200 предприятий с российским капиталом, около 40% – из них крупные, в том числе «Южно-Кавказская железная дорога»,  «Арменал», «Геопромайнинг», «Газпром Армения» и другие.
Анна Донченко указала на активность сферы строительства в Армении, сообщив, что между Союзом строителей Армении и Российским союзом строителей было подписано соглашение, направленное на усиление укрепления связей двух стран в этой области. «На строительную тематику в Ереване каждый год проходят четыре профильные выставки. Это очень важно», – отметила торговый представитель России.
Захарова прокомментировала вывод военных РФ из областей Армении
По ее словам, в ходе переговоров лидеров России и Армении по просьбе армянской стороны…
Захарова: РФ всегда была привержена и исходила из союзнического уровня отношений с Арменией
Это было исторически, это улица с двусторонним движением…
Глава села: Российские пограничники готовятся покинуть Ерасх
На пограничном пункте наблюдается движение…
Бортников: Погранпункт ФСБ России в аэропорту «Звартноц» в ближайшее время будет закрыт
По его словам, Ереван обратился к российской стороне с просьбой вывести временные оперативные группы пограничников РФ, такое решение принято...