2022թ. առաջին կիսամյակում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջանատությունը կազմել է 2 մլրդ դոլար՝ անցած տարվա նույն ցուցանիշի համեմատ ավելանալով մոտ 50 տոկոսով։ Այս մասին լրագրողների հետ հոկտեմբերի 3-ի հանդիպման ժամանակ ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի առեւտրային ներկայացուցիչ Աննա Դոնչենկոն։
Նրա գնահատմամբ՝ թվերն ինքնին խոսուն են։ Նա հույս է հայտնել, որ դինամիկան ոչ միայն կպահպանվի, այլեւ կբազմապատկվի։
«Մեզ համար շատ կարեւոր է պահել մեր երկխոսության աստիճանը։ Ռուս-հայկական հարաբերություններն այսօր  շարունակում են առաջանցիկ տեմպերով զարգանալ եւ կրում են դրական ու ճիշտ կողմնորոշված տնտեսական բնույթ։ Մեզ համար դա շատ կարեւոր է՝ նոր իրողությունների հաշվառմամբ։ Շնորհակալություն մեր հայ գործընկերներին, որոնք մեզ հետ սերտ կապի մեջ անցնում են այս ճանապարհը»,- ավելացրել է Դոնչենկոն։
Իր հերթին, «Արտասահման-Էքսպո» միջազգային համագործակցության զարգացման ընկերության տնօրեն Անատոլի Նիկոլայեւը պարզաբանել է, որ Ռուսաստանից Հայաստան արտահանումն ավելացել է 42,2 տոկոսով, իսկ հակառակ ուղղությամբ՝ 66 տոկոսով։
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանում աշխատում է ռուսական կապիտալով  2 200 ձեռնարկություն, դրանց մոտ 40 տոկոսը՝ մեծ, այդ թվում՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղին», «Արմենալը», «Գեոպրոմայնինգը», «Գազպրոմ Արմենիան» եւ այլն։
Աննա Դոնչենկոն մատնանշել է Հայաստանում շինարարության ոլորտի ակտիվությունը՝ տեղեկացնելով, որ Հայաստանի շինարարների միության եւ Ռուսաստանի շինարարների միության միջեւ ստորագրվել է համաձայնագիր՝ ուղղված այս ոլորտում երկու երկրների կապերի ամրապնդմանը։ «Երեւանում շինարարական թեմայով ամեն տարի  չորս ճյուղային ցուցահանդես է կազմակերպվում։ Սա շատ կարեւոր է»,- նշել է Ռուսաստանի առեւտրային ներկայացուցիչը։

Trade between Russia and Armenia amounted to $2 billion in the first half of 2022, increasing by about 50 percent compared to the same indicator last year. Anna Donchenko, the Russian trade representative in Armenia, told about this to a press conference Monday.
According to her, these numbers speak for themselves. Also, she expressed hope that this dynamic will multiply.
"It is very important for us to maintain the level of our dialogue. Today, Russian-Armenian relations continue to develop at a progressive pace and have a positive and correctly-oriented economic character. This is very important for us, considering the new realities. Thank you to our Armenian partners, who travel this ‘road’ in close contact with us," added Donchenko.
Also, she pointed to the construction sector in Armenia, and informed that an agreement was signed between the Union of Builders of Armenia and the Union of Builders of Russia—and aimed at strengthening the ties between the two countries in this sector.
In his turn, Anatoly Nikolaev, “Zarubezh Expo” company director on international cooperation development, explained that exports from Russia to Armenia have increased by 42.2 percent, and in the opposite direction—by 66 percent.
He recalled that 2,200 enterprises with Russian capital work in Armenia, and about 40 percent of them are large enterprises.