Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադեւը չի ստորագրել Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների հռչակագիրը՝ ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի անդամակցության մասին։ Բուլղարիայի պետության ղեկավարն այս հարցում այլ դիրքորոշում ունի, հայտնել է նախագահի աշխատակազմը։
Ռումինիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Լատվիայի, Լիտվայի, Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետության, Չեռնոգորիայի, Լեհաստանի եւ Սլովակիայի պետությունների ղեկավարները հոկտեմբերի 2-ին ստորագրել են համատեղ հայտարարություն, որում հաստատել են իրենց աջակցությունը «Ուկրաինայի ինքնիշխանությանը եւ տարածքային ամբողջականությանը»եւ, ինչպես նաեւ հաստատել են իրենց աջակցությունը ՆԱՏՕ-ի Բուխարեստի գագաթաժողովի որոշմանը` կապված Ուկրաինայի ապագա անդամակցության հետ:
Բուլղարիան 2008 թվականին Բուխարեստում ստորագրել է Ուկրաինայի ապագա միանալու մասին ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի հռչակագիրը, սակայն այդ հռչակագիրն ընդունվել է անվտանգության բոլորովին այլ պայմաններում, նշել են Բուլղարիայի նախագահի աշխատակազմում։
«Ուկրաինայի տարածքում ռազմական գործողությունները պահանջում են, որ Դաշինքին նրա անդամակցությունը քննարկվի Հյուսիսատլանտյան խորհրդի ողջ կազմով եւ չհանգեցնի պատերազմին ՆԱՏՕ-ի երկրների անմիջական ներգրավման վտանգի։ ՆԱՏՕ-ին միանալու Ուկրաինայի որոշումը պետք է ընդունվի միայն այն բանից հետո, երբ երկու կողմերի կողմից մշակվեն, ընդունվեն եւ իրականացվեն Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հստակ պարամետրեր»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Президент Болгарии Румен Радев не подписался под декларацией стран Центральной и Восточной Европы  о членстве Украины в НАТО. Глава болгарского государства придерживается другой позиции по этому вопросу, заявила администрация президента страны.
Главы государств Румынии, Чехии, Эстонии, Латвии, Литвы, Республики Северная Македония, Черногории, Польши и Словакии 2 октября подписали совместное заявление, в котором подтвердили свою поддержку «суверенитета и территориальной целостности Украины», а также подтвердили свою поддержку решению Бухарестского саммита НАТО относительно будущего членства Украины.
Болгария подписалась под декларацией саммита НАТО в Бухаресте в 2008 году о будущем вступлении Украины, но эта декларация была принята в совершенно иных условиях безопасности, отметили в администрации президента Болгарии.
«Военные действия на территории Украины требуют, чтобы ее членство в Альянсе обсуждалось в полном составе Североатлантического совета и не приводило к риску прямого вовлечения стран НАТО в войну.  Решение о вступлении Украины в НАТО должно приниматься только после того, как будут выработаны, приняты и реализованы обеими сторонами четкие параметры мирного урегулирования конфликта между Россией и Украиной», - отмечается в сообщении.