ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակն արձագանքել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ՀՀ և ԼՂՀ նախկին նախագահների հանդիպման նախաձեռնության վերաբերյալ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությանը։
«Վեհափառ Հայրապետի հրավերով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ՀՀ և ԼՂՀ նախկին նախագահների հանդիպման նախաձեռնության վերաբերյալ ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի արձագանքում ներկայացված գնահատականների, այդ թվում՝ հանդիպումների արդյունավետության վերաբերյալ, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի տեսակետը կհրապարակվի հանդիպման մասնակից շահագրգիռ մյուս կողմերի հետ քննարկումների արդյունքում:
Ինչ վերաբերում է Ցյուրիխյան արձանագրությունների և հայ-թուրքական հաշտության հնարավոր պայմանագրի վերաբերյալ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դատողություններին, ապա դրանք անընդունելի են, իսկ այդ գործընթացների համեմատությունը բացարձակապես տեղին չէ:
Դրանում բոլորը կհամոզվեն, երբ պաշտոնապես կհրապարակվի թուրքական կողմի հետ ՀՀ գործող կառավարիչների բանակցած փաստաթուղթը»,– ասվում է երրորդ նախագահի գրասենյակի տարածած հայտարարությունում:

The office of Armenia's Third President Serzh Sargsyan responded to First President Levon Ter-Petrosyan's statement regarding the initiative of a meeting between the former presidents of Armenia and NKR in the Mother See of Holy Etchmiadzin.
"Third Armenian President Serzh Sargsyan's point of view regarding the first RA President Levon Ter-Petrosyan's assessment of the Catholicos's initiative of a meeting of the former presidents of Armenia and NKR in the Mother See of Holy Etchmiadzin, including the effectiveness of the meetings, will be published as a result of discussions with other interested parties-participants of the meetings.
As for Levon Ter-Petrosyan's judgments about the Zurich Protocols and the possible Armenian-Turkish peace treaty, they are unacceptable and comparisons between the two processes are totally inappropriate.
Everyone will be convinced of this when the document coordinated by the acting Armenian and Turkish Governors is officially published," the statement from the Office of the Third President says.