Ներկայիս հետպատերազմյան իրավիճակը եւ երկրի առջեւ ծառացած մարտահրավերները անխուսափելի են դարձնում կրթական ոլորտի վերափոխման անհրաժեշտությունը։ Այս մասին հոկտեմբերի 4-ին Ազգային ժողովի նիստում հայտարարեց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը։
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է սահմանել նոր ուղղություններ, որոնք հետագայում կամրագրվեն ռազմավարական զարգացման պետական ​​փաստաթղթում։
Նախագիծը սահմանում է ինչպես զարգացման առաջնահերթությունները, այնպես էլ ռազմավարության սկզբունքները, ծրագրային ոլորտները կրթության ոլորտում։ Վերջնական նպատակի շրջանակներում առանձնացվել են հետեւյալ ռազմավարական ուղղությունները՝
1. Հայաստանի ողջ տարածքում համընդհանուր, ներառական, ուսանողական ուղղվածություն ունեցող կրթական միջավայրի ձեւավորում;
2. կրթության արդյունավետության բարձրացում;
3. կրթական ծառայությունների եւ արտադրանքի միջազգայնացում եւ արտահանում։
Մշակվելիք ռազմավարական բոլոր փաստաթղթերը կկապվեն Հայաստանի կառավարության հնգամյա ծրագրին, միջնաժամկետ ծախսային ծրագրին, ինչպես նաեւ տարեկան ծրագրային բյուջեին։
Ավելին, դպրոց ընդունող բոլոր երեխաները առնվազն մեկ տարի կներգրավվեն նախադպրոցական ծրագրերում։ Ընդ որում, երեխաների առնվազն 95 տոկոսը 3-5 տարեկան է։ Մանկապարտեզները հասանելի կլինեն բոլոր խոշորացված համայնքներում։ «Ուսուցչի եւ դասախոսի գործունեությունը պատշաճ կերպով վճարովի կլինի»,-խոստացավ Վահրամ Դումանյանը։
Ոչ մի երեխա, ինչպես նշեց նախարարը, դուրս չի մնա պարտադիր կրթության համակարգից։ Կառավարությունը վստահեցնում է՝ 2030 թվականին քոլեջը կամ բուհն ավարտելուց հետո շրջանավարտների 90 տոկոսը կաշխատի իրենց մասնագիտությամբ։
Բացի այդ, Հայաստանում կստեղծվեն 5-8 բուհեր։  Միաժամանակ չի բացառվի վճարովի վերապատրաստման հնարավորությունը։

Текущая послевоенная ситуация и стоящие перед страной вызовы делают необходимость трансформации сферы образования неизбежной. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения вопроса об утверждении Государственной программы развития образования в Республике Армения до 2030 года заявил 4 октября министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян.
По его словам, необходимо определить новые направления, которые впоследствии будут закреплены в государственном документе стратегического развития.
В проекте определены как приоритеты развития, так и принципы стратегии, программные направления сферы образования. В рамках конечной цели были определены следующие стратегические направления:
1.            формирование универсальной, инклюзивной, личностно-ориентированной образовательной среды на всей территории Армении;
2.            повышение эффективности образования;
3.            интернационализация и экспорт образовательных услуг и продуктов.
«Предыдущая государственная программа развития сферы образования была принята в 2011 году – на 2011-2015 гг. Следующая программа была разработана и представлена Правительству в 2017 году. Она была возвращена на доработку», - напомнил Думанян.
Все предстоящие к разработке стратегические документы будут сопряжены с пятилетней программой Правительства Армении, среднесрочной программой расходов, а также с ежегодным программным бюджетом.
Более того, все дети, поступающие в школу, будут вовлечены в дошкольные программы не менее одного года. При этом не менее 95% детей – в возрасте от 3 до 5 лет. Ясли будут доступны во всех укрупненных общинах. «Деятельность преподавателя и педагога при этом будет должным образом оплачиваться», - обещал Ваграм Думанян.
Ни один ребенок, как отметил министр, не останется вне системы обязательного образования. В Правительстве заверяют: в 2030 году 90% выпускников после окончания колледжа или университета будут работать по специальности.
Кроме того, в Армении будет создано 5-8 вузов, финансируемых государством на все 100%. При этом возможности платного обучения исключаться не будут.