Այո, խաղաղության օրակարգն ակտուալ է, պետք է խաղաղություն լինի, որպեսզի նման տեսանյութեր այլեւս չլինեն: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 4-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով ադրբեջանցիների կողմից հայ զինծառայողների գնդակահարության տեսանյութին:
«Ինչու չեք նշում, որ վարչապետը նշեց, որ մեր պաշտպանական բյուջեն աննախադեպ աճ ունի, որ շարունակում ենք բանակը զինել: Խաղաղության օրակարգը նշանակում է, որ բանակ պետք է չլինի՞:
Եթե ինչ-որ մեկը հիմա կարող է առաջարկել ռեալ տարբերակ այն բոլոր նկրտումներին, կենացներին, որոնք սիրում ենք հաճախ ասել, որ հեսա մտնելու ենք գրավենք, կներեք, այդ խոսակցություններին լուրջ չեմ վերաբերվում: Մենք  ժամանակակից աշխարհում չենք կարող զբաղվել հարեւանների նկատմամբ ռազմատենչ  հայտարարություններով եւ տարածքային պահանջներով:
Մենք պատերազմ չենք անելու, մենք պատրաստվելու ենք Հայաստանը պաշտպանելու: Դուք տեսնում եք, որ մենք զբաղվում ենք այդ հարցերի լուծմամբ, բայց դա չի կարող լինել Թուրքիայի, Ադրբեջանի կամ Ադրբեջանի վրա հարձակվելը, որովհետեւ մենք դրա հնարավորությունը չունենքմեր փոքր լինելու բերումով, պատերազմի վերջին իրադարձություններից ելնելով»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ առաջին Նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանն արդեն կապիտուլացված է եւ պետք է հիմա խաղաղության պայմանագիր կնքել մեզ համար առավել քիչ ցավոտ տարբերակով, Ալեն ՍԻմոնյանն ասաց. «Ես չեմ հասկանում, թե ինչ կապիտուլյացիայի մասին է խոսքը եւ ինչու է նա այդ բառը դնում շրջանառության մեջ: Ինչու 1990-ականներին, երբ ինքը հաղթանակած նախագահ էր, այդ  կապիտուլյացիան չստորագրեց եւ չբերեց անկախություն Արցախի համար: մենք Ադրբեջանի հետ պաշտոնական պատերազմի մե՞ջ ենք: մենք խոսում ենք խաղաղության պայմանագրի մասին: Այս պահին շատ երկրներ կան, որոնք չունեն դեմարկացված սահմաններ, չունեն խաղաղության պայմանագիր»:
Երևանը Ռուսաստանում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ սադրիչ հայտարարություններ էր անում. Տարասով
Հայաստանը շատ թույլ օղակ է դարձել տարածաշրջանային անվտանգության համակարգում...
Փաշինյանը տավուշցիներին հայտնել է, որ 4 գյուղը պետք է անհապաղ հանձնել Ադրբեջանին, այլապես պшտերազմ կլինի․ ԱԺ պատգամավոր
Ինչպես հայտնի է՝ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր անակնկալ այց է կատարել Տավուշի մարզ:  Ոսկեպար համայնքում տեղի է ունեցել հանդիպում մարզպետի, Նոյեմբերյան...
40-ից ավելի ՀԿ-ներ պահանջում են որևէ դեպքում չհրաժարվել Ադրբեջանի դեմ ներկայացված միջպետական դատական գանգատներից
Կազմակերպությունները խիստ մտահոգիչ են և անընդունելի են համարում ՀՀ կառավարության և  Ազգային ժողովի ղեկավարների կողմից արտահայտած…
Բայրամովը Բոնոյին հավաստիացրել է խաղաղ մտադրությունների լրջության մասին
Բայրամովը հանդիպել է Լուի Բոնոյի հետ...
Բայրամովը հայտնել է «ադրբեջանա-հայկական խաղաղ օրակարգի առաջմղման պատմական պայմանների մասին»
Բայրամովը հանդիպել է Սթոլտենբերգի հետ...
«Մենք հանձնելու տարածքներ չունենք». «Հայաքվեի» ուղերձը Ոսկեպարի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցուց
Դիմում ենք նաև ՀՀ ԶՈՒ 3-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար Ալեքսանդր Ցականյանին․ Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի սահմանների…

Да, мирная повестка актуальная, должен быть мир, чтобы таких видеоматериалов больше не было.  Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 4 октября спикер Национального Собрания республики Ален Симонян, говоря о видео расстрела группы армянских солдат азербайджанцами.
«Почему вы не упоминаете о словах премьер-министра Армении о том, что у нас беспрецедентный рост оборонного бюджета, что мы продолжаем вооружать армию? А что повестка мира означает, что не должно быть армии? Если кто-то может сейчас предложить реальный вариант всем тем стремлениям, тостам, которые мы любим часто произносить, что вот скоро войдем, завоюем, извините, но я не воспринимаю эти разговоры всерьез. В современном мире мы не можем заниматься воинственными заявлениями и территориальными требованиями в отношении соседей. Мы не будем воевать, мы будем готовиться к защите Армении. Вы видите, что мы занимаемся решением этих вопросов, но нападения на Турцию, Азербайджан не может быть, потому что у нас нет возможности сделать это, из-за нашей малочисленности, исходя из последних событий войны», - отметил Симонян.
Что касается того, что первый президент Левон Тер-Петросян заявил, что Армения уже капитулировала и необходимо наименее болезненным для нас путем подписать мирный договор, он сказал: «Я не понимаю, о какой капитуляции идет речь, и почему он вводит в оборот это слово? Почему в 1990-ые годы, когда он был победившим президентом, не подписал эту самую капитуляцию и не принес независимость для Карабаха? Мы пребываем в состоянии официальной войны с Азербайджаном? Мы говорим о мирном договоре. На данный момент есть много стран, у которых нет демаркации границ, нет мирного договора».