Հոկտեմբերի 4-ին, ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ, տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հեռախոսազրույցը, NEWS.am-ին տեղեկացնում են ԱԳՆ–ից:
Կողմերն իրենց կարծիքներն են ներկայացրել հոկտեմբերի 2-ին Ժնևում կայացած հանդիպման վերաբերյալ:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական ԶՈՒ դուրսբերման, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների շուտափույթ հայրենադարձման ու հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման անհրաժեշտությունը: Շեշտվել է ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով խնդիրների կարգավորման անընդունելիությունը:
Նոր ագրեսիաների կանխարգելման համատեքստում ընդգծվել է սահմանային իրավիճակի մշտադիտարկման և վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրման կարևորությունը:
Հեռախոսազանգի ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի մշակման ու Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել քննարկումները՝ ուղղված Հարավային Կովկասում կայունության և անվտանգության հաստատմանը:
Մեծ սուտ փոքր Հայաստանի համար. ինչպես Փաշինյանը, Լավրովն ու Միշելը խեղաթյուրեցին Ալմա Աթայի հռչակագիրը

The press service of the Armenian Foreign Ministry informed NEWS.am that the two sides presented their views on the results of the October 2 meeting in Geneva.
Ararat Mirzoyan reiterated the need for the withdrawal of Azerbaijani armed forces from Armenia's sovereign territory, the prompt return of Armenian prisoners of war illegally detained in Azerbaijan, and unconditional respect for the ceasefire. The inadmissibility of solving problems by force or threat of force was stressed.
In the context of preventing new aggressions the importance of introducing international mechanisms for monitoring and controlling the situation on the border was stressed.
During their telephone conversation the sides exchanged views on the development of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan and the creation of a discussion mechanism between Stepanakert and Baku.
An agreement was reached to continue negotiations aimed at establishing stability and security in the South Caucasus.