Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւը հայտարարել է, որ նախատեսում է նախագահական ընտրություններին մասնակցել հասարակական-քաղաքական ուժերի լայն կոալիցիայից, հաղորդում է «Ակորդայի» մամուլի ծառայությունը։
«Նախագահական ընտրությունների հայտարարումից հետո բավական ժամանակ է անցել նախապատրաստվելու համար։ Այսօր մենք տեսնում ենք, որ նախընտրական քարոզարշավը մեծ թափ է հավաքում։ Առաջադրված են թեկնածուներ, ակտիվ են կուսակցություններն ու հասարակական շարժումները։ Տեղի է ունենում ներքաղաքական դաշտի վերածնունդ»,-ասել է Տոկաեւը։
Նրա խոսքով՝ երկիրը մտել է նոր ընտրական փուլ, որը կապահովի բոլոր առանցքային քաղաքական ինստիտուտների վերագործարկումը։

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев заявил, что планирует участвовать в выборах главы государства от широкой коалиции общественно-политических сил, пресс-служба Акорды.
«После объявления президентских выборов прошло достаточно времени для подготовки. Сегодня мы видим, что избирательная кампания набирает обороты. Выдвигаются кандидаты, проявляют активность партии и общественные движения. Налицо оживление внутриполитического поля», - сказал Токаев на встрече с общественностью Павлодарской области.
По его словам, страна вступила в новый электоральный цикл, который обеспечит перезапуск всех ключевых политических институтов.