ՀՀ քաղաքացիական հասարակության 43 կազմակերպություններ հայտարարություն են տարածել, որում ասվում է. «2022թ. սեպտեմբերի 13-ի կեսգիշերից անմիջապես հետո Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում և ներխուժում է սկսել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք՝ գնդակոծելով խաղաղ բնակիչներին, քաղաքացիական ենթակառուցվածքները և այլ քաղաքացիական օբյեկտներ Հայաստանի արևելյան սահմանի երկայնքով և առաջնագծի խորքերում։ Ադրբեջանական ուժերը նախապես ծրագրել են մարտական անօդաչու թռչող սարքերի, հրետանու և խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակների կիրառումը։
Արդյունքում Հայաստանն ունի 207 սպանված կամ անհայտ կորած զինծառայող, 5 զոհված քաղաքացիական անձ, հարյուրավոր վիրավորներ, ավելի քան 7600 քաղաքացիական անձիք տեղահանվել են։ 3 միլիոնից պակաս բնակչություն ունեցող երկրի համար այս թվերը նշանակալի են։
Այստեղ ակնհայտ է Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ ատելության և անհանդուրժողականության տասնամյակներ շարունակվող պետական քարոզչությունը: Բացի հայ ռազմագերիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի, խոշտանգումների, նվաստացման, անդամահատման և մահապատժի ապացույցներից, վերջին հարձակումների ժամանակ ադրբեջանցի զինծառայողները նաև մերկացրել, խոշտանգել և մահապատժի են ենթարկել հայ կին զինծառայողներին։ Ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից սոցիալական ցանցերում կամավոր կերպով տեղադրվել և տարածվել են հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի և սպանության մասին վկայող տասնյակ տեսանյութեր, ինչը ցույց է տալիս պատժից վախի բացակայությունը: Հայ կին զինծառայողների նկատմամբ հատուկ սարսափելի վերաբերմունքը որակվում է որպես ամենածանր գենդերային բռնություն: Այս վարքագծի պատճառը ադրբեջանցի զինծառայողների և ընդհանրապես հասարակության խորը արմատացած կնատյացությունն է, որն ապացուցված է նաև ադրբեջանցի օգտատերերի կողմից սոցցանցերում այդ հանցագործությունների խրախուսմամբ և նորմալացմամբ:
2021 թվականի սեպտեմբերի 16-ին Հայաստանը հայց է ներկայացրել Արդարադատության միջազգային դատարան ընդդեմ Ադրբեջանի՝ Ադրբեջանի պետական հովանավորությունը վայելող հայատյաց քաղաքականության դեմ պայքարելու համար, որի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում և Հայաստանում հայերը ենթարկվում են համակարգված խտրականության, սպանությունների և խոշտանգումների։ 2022 թվականի օգոստոսի 30-ին Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեն հրապարակեց իր եզրափակիչ դիտարկումները Ադրբեջանի վերաբերյալ՝ հայտնելով իր մտահոգություններն ու առաջարկությունները Ադրբեջանին՝ նշելով, որ «(4) Կոմիտեն խորապես մտահոգված է․ (с) ռասայական ատելության հրահրմամբ և հայազգի կամ էթնիկ ծագում ունեցող անձանց նկատմամբ ռասիստական կարծրատիպերի տարածմամբ՝ ներառյալ համացանցում և սոցիալական ցանցերում, հասարակական գործիչների և պետական պաշտոնյաների կողմից, ինչպես նաև նման գործողությունների համար հետաքննության, հետապնդումների, դատապարտումների և պատժամիջոցների վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվության բացակայությամբ»:
Հոկտեմբերի 2-ին ադրբեջանական Տելեգրամ ալիքներով նոր տեսանյութ է տարածվել,  որտեղ երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինվորները հայ գերիներին մահապատժի ենթարկում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։ Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը հաստատել է տեսանյութի իսկությունը։
Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, ապշած ենք այս ագրեսիայի և բռնության շուրջ միջազգային հանրության լռությունից և երկիմաստությունից։ Այս լռությունը միայն ծառայում է Ադրբեջանի կառավարությանը քաջալերելուն և անհնարին դարձնում խաղաղության ձեռքբերումը Հարավային Կովկասում։ Իրավապաշտպան կազմակերպությունները հատուկ պատասխանատվություն են կրում հանդես գալ Ադրբեջանի կառավարության անպատժելիության դեմ և պատասխանատվության ենթարկել նրան մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների, խոշտանգումների և միջազգային պարտավորությունների այլ խախտումների համար:
Մենք՝ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս.
• Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի վերջին հարձակումները Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի վրա և նրա հայատյաց հռետորաբանությունն ու քաղաքականությունը։
• Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ ենք անում բանակցություններ սկսել բարեխղճորեն՝ հանուն իրական, կայուն տարածաշրջանային խաղաղության:
• Կոչ ենք անում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդին ուղարկել զեկուցողներ՝ այցելելու և ստուգելու ադրբեջանական ներխուժումից տուժած հայկական բնակավայրերն ու քաղաքները, ինչպես նաև հարցազրույցներ վարել տուժած բնակիչների և վկաների հետ՝ փաստագրելու և ուղղակիորեն արձագանքելու Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի խախտումներին և պատասխանատվության ենթարկելու համար:
• Բոլոր ժողովրդավարական երկրներին կոչ ենք անում դատապարտել Ադրբեջանի ներխուժումը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք և դադարեցնել ցանկացած ռազմական օգնություն Ադրբեջանին։
• Կոչ ենք անում Ադրբեջանի դեմ կիրառել պատժամիջոցներ Միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումների համար։
• Կոչ ենք անում ԵՄ-ին և ԱՄՆ-ին դադարեցնել անուղղակիորեն աջակցել Ալիևի վարչակարգին մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների պայմաններում։
• Կոչ ենք անում անկախ իրավապաշտպան կազմակերպություններին, այդ թվում՝ Human Rights Watch-ին, հրատապ առաքելություն ուղարկել Հայաստան՝ ինքնուրույն հաստատելու Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունները և մարդկության դեմ հանցագործությունները:
• Ողջունում ենք ագրեսորին ուղղված անհատական կոչը տարբեր միջազգային կազմակերպությունների կողմից, ինչպիսիք են Freedom House-ը, Լեմկինի Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը, մի շարք կառավարություններ, քաղաքական գործիչներ և իրավապաշտպան համայնքի անդամներ:
Հայտարարությանը միացել են․
1․ Երևանի մամուլի ակումբ ՀԿ
2․ Հանուն հավասար իրավունքների ՀԿ
3․ Իրազեկ քաղաքացիների միավորում ՀԿ
4․ Հանրային լրագրության ակումբ ՀԿ
5․ Ռեստարտ Գյումրի նախաձեռնությունների կենտրոն ՀԿ
6․ Մարդու իրավունքների հետազոտությունների կենտրոն ՀԿ
7․ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոն ՀԿ
8․ Ազատ քաղաքացի ՔՆԱԿ
9․ Կանանց իրավունքների տուն ՀԿ
10․ Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների ՀԿ
11․ Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն ՀԿ
12․ Խաղաղության երկխոսություն ՀԿ
13․ Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամ
14․ Հելսինկյան Ասոցիացիա իրավապաշտպան ՀԿ
15․ Հայ առաջադեմ երիտասարդություն ՀԿ
16․ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն
17․ Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտե
18․ Քաղաքական երկխոսություն ՀԿ
19․ Առաջադեմ սոցիալական տեխնոլոգիաներ ՀԿ
20․ Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների օրակարգ ՀԿ
21․ Ժողովրդավարությունն այսօր ՀԿ
22․ Քաղաքացիական երիտասարդական կենտրոն համայնքային զարգացման ՀԿ
23․ Բրիտանա-Հայկական մարդու իրավունքների ասոցիացիա
24․ Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիա
25․ Գրանիշ գրական համայնք ՀԿ
26․ Սպիտակի Հելսինկյան խումբ իրավապաշտպան ՀԿ
27․ Կանանց ռեսուրսային կենտրոն ՀԿ
28․ Հասարակություն առանց բռնության ՀԿ
29․ Կանանց աջակցման կենտրոն ՀԿ
30․ Փինք իրավապաշտպան ՀԿ
31․ Սեռական բռնության ճգնաժամային կենտրոն ՀԿ
32․ Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ ՀԿ
33․ «Ագաթ» հաշմանդամություն ունեցող կանանց իրավունքների պաշտպանության կենտրոն ՀԿ
34․ Իրավունքի ուժ ՀԿ
35․ Մշակութային եւ սոցիալական նարատիվների լաբորատորիա ՀԿ
36․ Գորիսի մամուլի ակումբ ՀԿ
37․ Հեռանկարային զարգացման կենտրոն ՀԿ
38․ Բազմակողմանի տեղեկատվության ինստիտուտ ՀԿ
39․ ՕքսԵՋեն շահերի պաշտպանության և զարգացման հիմնադրամ
40․ Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն ՀԿ
41․ «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոն
42․ Բաց հասարակության հիմնադրամներ - Հայաստան
43․ «Բայազետ» վերլուծական-հետազոտական հայկական կենտրոն ՀԿ
Մարուքյան. Ստացվում է, որ կարիք չկա Բաքվից պահանջել լքել Հայաստանի օկուպացված տարածքները
Կարևորը ոչ թե  սյունն է, այլ այն, որ այդ սյան հետևում Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Հայաստանի տարածքներն են
Արդյոք սա սահմանազատո՞ւմ է, թե՞ ճնշման տակ ինչ-որ բան է. այս պրոցեսը Հայաստանին չի տանում խաղաղության. Սերժ Սարգսյան
Սահմանազատումը պետք է տեղի ունենա այնպես, ինչպես տեղի է ունենում…
Սուրեն Պետրոսյանը կոչ է անում տավուշցիներին և իր պայքարի ընկերներին շարունակել պայքարը
Այն հոդվածները, որոնք առաջադրվել են Սուրեն Պետրոսյանին, գոյություն չունեցող, շինծու հոդվածներ են, քանի որ Սուրեն Պետրոսյանը որևէ արարք չի գործել…
Ոչ մեկն իրավունք չունի հող հանձնելու. Առաջարկում եմ ստեղծել ինքնապաշտպանական ջոկատներ. գեներալ-գնդապետ
Եթե մենք այդ տարածշրջանը հանձնենք Ադրբեջանին, Հայաստանը կսկսի փոքրանալ…
Վարչապետը պետք է հասկանա, հերիք եղավ, բոլ եղավ, ինչքան կտոր-կտոր տանք. գեներալ-լեյտենանտ Մարտին Կարապետյան
Մեր արյունը չպետք է կորի, մեզ այսօր պետք է հավատք, ազգ, բանակ, հզոր, ուժեղ…
Փաշինյանը մոլագարի վարքագիծ ա դրսևորում, օր առաջ տարածքները ուզում ա հանձնի Ադրբեջանին. Չալաբյան
Այն գործընթացը, որն այստեղ տեղի է ունենում, կարող է տեղի ունենալ միայն ամբողջ ժողովրդի թույլտվությամբ...

The Armenian civil society has made an appeal to the human rights institutions. The respective statement reads as follows:  Just after midnight on September 13, 2022 Azerbaijan launched a large-scale attack and invasion of the sovereign territory of the Republic of Armenia shelling civilians, civilian infrastructure, and other civilian objects along Armenia’s eastern border and deeper beyond the frontline. Planned beforehand, the Azerbaijani forces used combat drones, artillery, and large caliber firearms.  As a result, Armenia has 207 killed or missing servicemembers, 5 killed civilians, and hundreds of wounded, more than 7600 civilians have been internally displaced. For a country with less than 3 million population, these numbers are significant.
The decades-long state-sponsored propaganda of hatred and intolerance towards Armenians in Azerbaijan is evident here. Aside from the evidence of ill-treatment, torture, humiliation, mutilation, and execution of Armenian prisoners of war, during the recent attacks, Azerbaijani servicemen have also stripped naked, tortured, and executed female Armenian servicemembers. Dozens of graphic videos depicting the inhuman treatment and execution of Armenian servicemembers, and civilians have been voluntarily shared and disseminated on social networks by Azerbaijani servicemen, speaking to an absence of a fear of punishment.
The especially horrific treatment of Armenian female servicemembers qualifies as gravest gender-based violence. The cause of this behavior is deeply rooted misogyny of Azerbaijani servicemen and society at large as proven also by the encouragement and normalization of these offenses on social media by Azerbaijani users. On September 16, 2021, Armenia filed a case at the International Court of Justice (ICJ) against Azerbaijan to combat Azerbaijan’s state-sponsored policy of armenophobia, from which Armenians in Nagorno-Karabakh and Armenia have been subjected to systemic discrimination, killings, and torture. On August 30, 2022, the Committee on the Elimination of Racial Discrimination published its Concluding observations on Azerbaijan expressing its concerns and recommendations to Azerbaijan stating that “(4) the Committee is deeply concerned about: (c) Incitement to racial hatred and the propagation of racist stereotypes against persons of Armenian national or ethnic origin, including on the Internet and social media, as well as by public figures and governmental officials, and the lack of detailed information on investigations, prosecutions, convictions and sanctions of such acts.” On October 2, a new video was disseminated on Azerbaijani Telegram channels, showing Azerbaijani soldiers executing Armenian POWs on Armenian territory. Armenia’s Ombudsperson has confirmed the authenticity of the video. We, the undersigned, are appalled by the silence and equivocation of the international community around this aggression and violence. This silence only serves to embolden the Azerbaijani government and makes the achievement of peace in the South Caucasus impossible. Human rights organizations have a particular responsibility to speak up against the impunity of the Azerbaijani government and hold it to account for its gross human rights violations, torture, and other breaches of international obligations. The undersigned civil society organizations of Armenia: Strongly condemn Azerbaijan’s recent attacks on the sovereign Armenian territory, and its armenophobic rhetoric and policies.  Call on the Azerbaijani government to commence good faith negotiations for the sake of real, sustainable regional peace.  Call on the UN Human Rights Council to send rapporteurs to visit and inspect Armenian towns and cities affected by the Azerbaijani incursion, and interview affected residents and witnesses to document and give a direct response to Azerbaijan’s violations of international law and hold it to account.  Call on democratic countries internationally to condemn Azerbaijan’s incursion into the sovereign territory of the Republic of Armenia and halt all military aid to Azerbaijan.