Թուրքիայի եւ Շվեդիայի արդարադատության նախարարությունների ներկայացուցիչները չորեքշաբթի Անկարայում բանակցություններ են վարել այն անձանց արտահանձնման վերաբերյալ, որոնց թուրքական կողմը համարում ահաբեկչական գործունեությանը հանցակից։ Այս մասին հինգշաբթի տեղեկացրել է ТRТ հեռուստաալիքը՝ նշելով, որ խորհրդակցությունները շարունակվել են յոթ ժամ։
Մասնավորապես, ինչպես նշել է հեռուստաընկերությունը, Թուրքիայի արդարադատության նախարարությունը նորից պահանջել է արտահանձնել արգելված Քրդական աշխատավորական կուսակցության անդամներին, որոնց ցուցակն ավելի վաղ ուղարկել էր Շվեդիա։ Գերատեսչությունը պահանջել է նաեւ հանձնել ՖԵՏՕ կազմակերպության (որը գլխավորում է ԱՄՆ-ում ապրող իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլա Գյուլը, որին Անկարան մեղադրում է 2016թ. հուլիսին պետական հեղաշրջման կազմակերպման մեջ) յոթ ներկայացուցիչներին։
Թուրքիայի համար ահաբեկչական գործունեությանը հանցակից անձանց հանձնումը Շվեդիայի կողմից այն պայմաններից մեկն է, որի կատարման դեպքում Թուրքիան հավանություն կտա Շվեդիայի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Ստոկհոլմը խոստացել է Անկարային հանձնել ավելի քան 70 անձանց, որոնք կապված են ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ։

Представители министерств юстиции Турции и Швеции провели в среду в Анкаре переговоры по вопросу экстрадиции лиц, которых турецкая сторона считает причастными к террористической деятельности. Об этом сообщил в четверг телеканал ТРТ, отметив, что консультации продолжались семь часов.
В частности, как указывает телекомпания, Минюст Турции вновь потребовал выдачи членов запрещенной Курдской рабочей партии, список которых направили Швеции ранее. Ведомство также потребовало передать семерых представителей организации ФЕТО, возглавляемой проживающим в США исламским проповедником Фетхуллахом Гюленом, которую Анкара обвиняет в попытке госпереворота в июле 2016 года.
Для Турции выдача Швецией лиц, причастных к террористической деятельности, является одним из условий одобрения ее заявки на вступление в НАТО. Турецкий президент Реджеп Тайип Эрдоган ранее сообщал, что Стокгольм обещал выдать Анкаре свыше 70 лиц, связанных с террористическими организациями.