Թուրքիայի եւ Շվեդիայի արդարադատության նախարարությունների ներկայացուցիչները չորեքշաբթի Անկարայում բանակցություններ են վարել այն անձանց արտահանձնման վերաբերյալ, որոնց թուրքական կողմը համարում ահաբեկչական գործունեությանը հանցակից։ Այս մասին հինգշաբթի տեղեկացրել է ТRТ հեռուստաալիքը՝ նշելով, որ խորհրդակցությունները շարունակվել են յոթ ժամ։
Մասնավորապես, ինչպես նշել է հեռուստաընկերությունը, Թուրքիայի արդարադատության նախարարությունը նորից պահանջել է արտահանձնել արգելված Քրդական աշխատավորական կուսակցության անդամներին, որոնց ցուցակն ավելի վաղ ուղարկել էր Շվեդիա։ Գերատեսչությունը պահանջել է նաեւ հանձնել ՖԵՏՕ կազմակերպության (որը գլխավորում է ԱՄՆ-ում ապրող իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլա Գյուլը, որին Անկարան մեղադրում է 2016թ. հուլիսին պետական հեղաշրջման կազմակերպման մեջ) յոթ ներկայացուցիչներին։
Թուրքիայի համար ահաբեկչական գործունեությանը հանցակից անձանց հանձնումը Շվեդիայի կողմից այն պայմաններից մեկն է, որի կատարման դեպքում Թուրքիան հավանություն կտա Շվեդիայի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Ստոկհոլմը խոստացել է Անկարային հանձնել ավելի քան 70 անձանց, որոնք կապված են ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ։

Representatives of Turkey's and Sweden's justice ministries held talks in Ankara on Wednesday over the extradition of individuals whom the Turkish side considers involved in terrorist activities. The TV channel TRT reported this on Thursday, noting that the consultations lasted seven hours.
According to TRT, the Turkish Ministry of Justice demanded again to extradite members of banned Kurdistan Workers' Party. The ministry also demanded to hand over seven representatives of the organization FETO, led by the U.S.-based Islamic preacher Fethullah Gulen, which Ankara accuses of an attempted coup d'etat in July 2016.
For Turkey, Sweden's extradition of those involved in terrorist activities is one of the conditions for approving its bid to join NATO. Turkish President Recep Tayyip Erdoğan previously reported that Stockholm had promised to extradite to Ankara more than 70 people linked to terrorist organizations.