Եվրամիությունը համաձայնեցրել է հակառուսական պատժամիջոցների ութերորդ փաթեթը, նախատեսվել են ճյուղային եւ անհատական սահմանափակումներ։ Այս մասին նշվել է Եվրոպական հանձնաժողովի հայտարարությունում։
Բրյուսելը կսահմանի օրենսդրական բազա ռուսական նավթի գնի սահմանաչափի վերաբերյալ՝ դեկտեմբերից ծովով դրա առաքման համար, եւ նավթամթերքների համար՝ 2023թ. փետրվարից։
Բացի այդ, արգելվել է խորհրդատվական, իրավաբանական, ինժինիրինգային եւ ՏՏ-ծառայությունների ցուցաբերումը ռուսական ընկերություններին։
Ընդլայնվել է նաեւ պողպատի արտադրանքի, տեխնիկայի, քիմիկատների, պլաստիկի եւ ծխախոտի ներմուծման արգելիչ միջոցների ցուցակը։
Ռուսական զորքերը ճեղքել են ուկրաինական ճակատը՝ Ավդեևկայից հյուսիս-արևմուտք
Որպես ամրացում Օչերետինոյում...
Դաշնակիցները Հունաստանից և Իսպանիայից պահանջում են ՀՕՊ համակարգեր տրամադրել Կիևին. FT
Հարցը երկուշաբթի քննարկվել է Լյուքսեմբուրգում ԵՄ արտաքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարների հանդիպմանը...

Евросоюз согласовал восьмой пакет антироссийских санкций, предусмотрены секторальные и персональные ограничения. Об этом говорится в заявлении Европейской комиссии.
Так, Брюссель установит законодательную базу для определения потолка цен на российскую нефть для ее транспортировки по морю с декабря и нефтепродуктов — с февраля 2023 года.
Кроме того, запрещается оказание консалтинговых, юридических, инжиниринговых и IT-услуг российским компаниям.
Также расширен список запретительных мер на импорт и экспорт стальной продукции, техники, химикатов, пластика, сигарет.