Հոկտեմբերի 5-ին խորհրդարանական քննարկումների ժամանակ Նիդեռլանդների վարչապետ Մարկ Ռյուտեն, պատասխանելով Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի վերաբերյալ պատգամավորների հարցերին, հայտարարեց, որ Նիդեռլանդները սատարում է Եվրամիության մոտեցումը։ Այս մասին հայտնել են Նիդերլանդների հայկական կազմակերպությունների ֆեդերացիայից։
Օրակարգում էին Պրահայում կայանալիք ԵՄ երկու հանդիպումները, մասնավորապես՝ հոկտեմբերի 6-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի նիստը եւ հոկտեմբերի 7-ին Եվրոպական խորհրդի նիստը:
Բանավեճի ընթացքում, որի մեծ մասը նվիրված էր ուկրաինական պատերազմին, պատգամավորներն անդրադարձան նաեւ Հայաստանին եւ Ադրբեջանին Եվրոպական քաղաքական համայնքի նիստին հրավիրելու հարցին։
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին՝ վարչապետ Մարկ Ռյուտեն Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ բռնությունները չափազանց մտահոգիչ է անվանել եւ մատնանշել է ԵՄ դերը հետագա էսկալացիայի կանխման եւ բանակցությունների վերսկսման գործում։ Նա նաեւ նշել է, որ մարդու իրավունքների ենթադրյալ խախտումները եւ ռազմական հանցագործությունները պետք է հետաքննվեն։
Վարչապետը նշել է, որ Նիդեռլանդները կողմ է անկախ, չեզոք եւ անաչառ հետաքննությանը։ Նրա խոսքով՝ այդ թեման քննարկվել է Նիդեռլանդներում Ադրբեջանի դեսպանի հետ զրույցում։
Մենք ՀՀ-ին օգնելու պարտականություն ունենք ագրեսորի դեմ պայքարում․ Անն-Լորանս Պետելի հարցազրույցը
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ...
Ադրբեջանցի պատգամավորը եւ քաղաքագետն ազդարարել է  Տավուշում «կոմանդոսների գործողության» հնարավորությունը
Ռասիմ Մուսաբեկովն ազդարարել է կոմանդոսների գործողության հնարավորությունը Տավուշում...
Ինչո՞ւ պետք է ՌԴ-ն պահի մեր սահմանները, մենք պետք է պահենք. Երբ ՀԱՊԿ-ը ստեղծվում էր, ես ասացի՝ մի մտեք. Ագո

During the parliamentary debates on October 5, Dutch Prime Minister Mark Rutte, answering the questions of MPs on Azerbaijan's latest aggression against Armenia, said that the Netherlands supports the approach of the European Union, the Federation of Armenian Organizations of the Netherlands reported.
Two forthcoming EU meetings in Prague were on the agenda, namely the meeting of the European political community on October 6 and the meeting of the European Council on October 7.
During the debate, most of which was devoted to the war in Ukraine, MPs also touched on the issue of inviting Armenia and Azerbaijan to the meeting of the European Political Community.
Responding to questions from MPs, Prime Minister Mark Rutte described the violence between Azerbaijan and Armenia as extremely worrying and pointed to the EU's role in preventing further escalation and resuming negotiations. He also said that alleged human rights violations and war crimes must be investigated.
The Prime Minister said that the Netherlands supports an independent, neutral and impartial investigation. According to him, this topic was discussed in a conversation with the Azerbaijani ambassador to the Netherlands.