Ռուսաստանին եւ Ադրբեջանին հաջողվում է օպերատիվ որոշումներ կայացնել Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցների պայմաններում համագործակցության զարգացման վերաբերյալ, այդ միջոցառումներն արդյունք են տալիս, առաջին հերթին՝ առեւտրատնտեսական համագործակցության ոլորտում, հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը Սկոլկովոյում Կասպյան տնտեսական համաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովի հետ հանդիպմանը՝, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ռուսաստանի դեմ ոչ բարեկամ պետությունների անօրինական տնտեսական պատժամիջոցների պայմաններում կառավարության գծով օպերատիվ որոշումներ են կայացվում՝ ուղղված ռուս-ադրբեջանական համագործակցության հետագա զարգացմանը։ Այդ միջոցառումներն արդեն իսկ արդյունք են տալիս, առաջին հերթին՝ առեւտրատնտեսական համագործակցության ոլորտում»,- ասել է Միշուստինը։
Ռուսական ներդրումներն Ադրբեջանում հասնում են 4,5 միլիարդ դոլարի, ադրբեջանական ներդրումները Ռուսաստանում՝ մոտ 1,5 միլիարդ դոլարի, ասել է Միշուստինը։ 2022 թվականի հունվար-օգոստոսին երկու երկրների միջեւ փոխադարձ առեւտուրն աճել է 11,5 տոկոսով եւ գերազանցել է 2,2 մլրդ դոլարը։
«Իհարկե, անհրաժեշտ է բարձրացնել այդ ցուցանիշները՝ նոր հեռանկարային նախագծերի մեկնարկի, էներգետիկայի ոլորտում արդյունաբերական եւ արտադրական շղթաներ ստեղծելու, գյուղատնտեսական արտադրանքում տրանսպորտի նորացման հաշվին»,- ընդգծել է Միշուստինը։

России и Азербайджану удается принимать оперативные решения по развитию взаимодействия в условиях санкций против Москвы, эти меры дают результаты, прежде всего в области торгово-экономического сотрудничества, заявил премьер-министр РФ Михаил Мишустин на встрече с премьером Азербайджана Али Асадовым на полях Каспийского экономического форума в Сколкове, передает ТАСС.
«В условиях незаконных экономических санкций недружественных государств против России по правительственной линии принимаются оперативные решения, направленные на дальнейшее развитие российско-азербайджанского взаимодействия. Эти меры уже дают результаты, прежде всего в области торгово-экономического сотрудничества», - сказал Мишустин.
Российские инвестиции в Азербайджан достигают $4,5 млрд, азербайджанские инвестиции в Россию - около $1,5 млрд, сообщил Мишустин. В январе - августе 2022 года взаимный товарооборот двух стран увеличился на 11,5% и превысил $2,2 млрд.
«Конечно, необходимо наращивать эти показатели за счет запуска новых перспективных проектов, создания промышленных и производственных цепочек в энергетике, в транспортном обновлении в сельскохозяйственном производстве», - подчеркнул Мишустин.