Ռուսաստանին եւ Ադրբեջանին հաջողվում է օպերատիվ որոշումներ կայացնել Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցների պայմաններում համագործակցության զարգացման վերաբերյալ, այդ միջոցառումներն արդյունք են տալիս, առաջին հերթին՝ առեւտրատնտեսական համագործակցության ոլորտում, հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը Սկոլկովոյում Կասպյան տնտեսական համաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովի հետ հանդիպմանը՝, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ռուսաստանի դեմ ոչ բարեկամ պետությունների անօրինական տնտեսական պատժամիջոցների պայմաններում կառավարության գծով օպերատիվ որոշումներ են կայացվում՝ ուղղված ռուս-ադրբեջանական համագործակցության հետագա զարգացմանը։ Այդ միջոցառումներն արդեն իսկ արդյունք են տալիս, առաջին հերթին՝ առեւտրատնտեսական համագործակցության ոլորտում»,- ասել է Միշուստինը։
Ռուսական ներդրումներն Ադրբեջանում հասնում են 4,5 միլիարդ դոլարի, ադրբեջանական ներդրումները Ռուսաստանում՝ մոտ 1,5 միլիարդ դոլարի, ասել է Միշուստինը։ 2022 թվականի հունվար-օգոստոսին երկու երկրների միջեւ փոխադարձ առեւտուրն աճել է 11,5 տոկոսով եւ գերազանցել է 2,2 մլրդ դոլարը։
«Իհարկե, անհրաժեշտ է բարձրացնել այդ ցուցանիշները՝ նոր հեռանկարային նախագծերի մեկնարկի, էներգետիկայի ոլորտում արդյունաբերական եւ արտադրական շղթաներ ստեղծելու, գյուղատնտեսական արտադրանքում տրանսպորտի նորացման հաշվին»,- ընդգծել է Միշուստինը։

Russia and Azerbaijan manage to take prompt decisions on the development of cooperation under the sanctions against Moscow, these measures yield results, primarily in the field of trade and economic cooperation, Russian Prime Minister Mikhail Mishustin said at a meeting with Azerbaijani Prime Minister Ali Asadov on the margins of the Caspian Economic Forum in Skolkovo, TASS reported.
"In the conditions of illegal economic sanctions of unfriendly states against Russia, the governmental line takes prompt decisions aimed at further development of Russian-Azerbaijani cooperation. These measures are already yielding results, first of all in the field of trade and economic cooperation," Mishustin said.
Russian investments in Azerbaijan reach $4.5 bln and Azerbaijani investments in Russia - about $1.5 bln, Mishustin said. In January-August 2022, mutual trade turnover between the two countries increased by 11.5% and exceeded $2.2 billion.
"Of course, it is necessary to increase these figures by launching new promising projects, creating industrial and production chains in the energy sector, in transport renewal in agricultural production," Mishustin stressed.