Պրահայում ևս մեկ անգամ վերահաստատեցի տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման մասին մեր առաջարկը: Այս մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ադրբեջանը դարձյալ դրական չարձագանքեց։ Կրկնում եմ, Հայաստանը պատրաստ է  տարածքային կոմունիկացիաների ամբողջական ապաշրջափակմանը՝ հարգելով մեր ինքնիշխանությունը և օրենսդրությունը»,-գրել է Փաշինյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ կայացել է Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի և ԵԽ ղեկավարների հանդիպումը, ինչից հետո հայտարարություն էր տարածվել այն մասին, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները պայմանավորվել են ճանաչել  երկու երկրների տարածքային ամբողջականությունը, իսկ սահմանի հայկական կողմում ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն է տեղակայվելու։

В Праге я вновь подтвердил наше предложение касательно разблокировки региональных коммуникаций. Об этом написал на своей странице в Twitter премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Азербайджан вновь не отреагировал положительно. Повторюсь, Армения готова к разблокировке всех коммуникаций, с уважением нашего суверенитета и законодательства», - отметил Пашинян.
Напомним, что вчера состоялась встреча руководителей Армении, Азербайджана, Франции и Совета Европы, после которой было распространено заявление о том, что президенты Армении и Азербайджана договорились о признании территориальной целостности двух стран, а на армянской стороне границы будет дислоцирована гражданская миссия ЕС. Она начнет свою работу в октябре, с максимальным сроком в два месяца.