Աստրախանի ղեկավար Օլեգ Պոլումորդվինովի օգնական Կարեն Գրիգորյանը եւ եւս ութ անձ ձերբակալվել են Telegram-ի միջոցով շորթման գործով։ Այս մասին հայտնել է  Պետդումայի տեղեկատվական քաղաքականության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ կապի հանձնաժողովի ղեկավար Ալեքսանդր Խինշտեյնը, գրում է  Gazeta.ru-ն։
Կարեն Գրիգորյանը բերման է ենթարկվել է հոկտեմբերի 5-ին Աստրախանում, ապա տեղափոխվել Մոսկվա։ Նախօրեին Տվերսկոյ  շրջանային դատարանը բավարարել է ինը անձից բաղկացած խմբին կալանելու մասին միջնորդությունը, որոնք մեղադրվում են  Ռուսաստանի Դաշնության Քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 3-մասով։
Պարզվել է, որ Կարեն Գրիգորյանին են պատկանում Telegram ալիքները, որոնց թվում՝  «Компромат», «Политбюро», «Астрахань today» եւ «Блокнот Астрахань» ալիքները։  Չարամիտները Telegram-ալիքներում կոմպրոմատ են հրապարակել։
Սոցցանցերը կառավարել են կասկածյալի հարազատները։
Հրապարակումները հեռացնելու համար տուժողներից գումար են պահանջել՝ սկսած 350 հազար ռուբլուց մինչեւ մի քանի միլիոն։ Ընդհանուր առմամբ նրանց հաջողվել է ստանալ ավելի քան 3,8 միլիոն ռուբլի։
Կարեն Գրիգորյանը զբաղեցնում էր Աստրախանի ղեկավար Օլեգ Պոլումորդվինովի օգնականի պաշտոնը։ Նա նաեւ «Մարդու իրավունքների եւ օրինականության հարցերով հանձնաժողով» հասարակական միջտարածաշրջանային իրավապաշտպան կազմակերպության ղեկավարն էր, ինչպես նաեւ Աստրախանի շրջանից «Ռոդինա» կուսակցության մասնաճյուղի ղեկավարը։

Карена Григоряна — консультанта главы администрации Астрахани Олега Полумордвинова — и еще восемь человек арестовали по обвинению в вымогательстве с помощью Telegram-каналов, сообщил глава комитета Госдумы по информационной политике, информационным технологиям и связи Александр Хинштейн в своем Telegram-канале, пишет «Газета.ру».
Карена Григоряна задержали в Астрахани 5 октября 2022 года, а затем перевезли в Москву. 7 октября 2022 года Тверской районный суд удовлетворил ходатайство об аресте группы, состоящей из девяти человек, по обвинению в вымогательстве в интернете (п.б ч.3 ст. 163 УК РФ).
Было установлено, что Карен Григорян владеет Telegram-каналами, среди которых «Компромат», «Политбюро», «Астрахань today» и «Блокнот Астрахань». Социальные сети администрировали родственники подозреваемого. По предварительной информации, группа злоумышленников публиковала в Telegram-каналах компромат. За удаление публикаций они требовали с потерпевших деньги от 350 тыс. руб. до нескольких миллионов. Всего им удалось заполучить более 3,8 млн руб.
Карен Григорян занимает должность консультанта главы администрации Астрахани Олега Полумордвинова, кроме этого, он является председателем межрегиональной общественной правозащитной организации «Комитет по правам человека и законности» и руководит отделением партии «Родина» по Астраханской области.