Նիդեռլանդներում կա 1 տրիլիոն դոլարի պաշարներով գազի հանքավայր, որը բավարար է Ռուսաստանից մատակարարումները փոխարինելու համար, հայտնում է Bloomberg-ը:
Եվրոպայի ամենամեծ բնական գազի պաշարները՝ մոտ 1 տրիլիոն դոլար արժողությամբ, գտնվում են Նիդեռլանդների տակ: Խոսքը Գրոնինգենի գազի հանքավայրի մասին է, որի ծավալը բավարար է այս ձմռանը Գերմանիայի տարածքով Ռուսաստանից Եվրոպա հասնող վառելիքի մեծ մասը փոխարինելու համար, նշել է հրատարակությունը։
Գործակալության տվյալներով՝ 1963 թվականից հանքավայրը Եվրոպայի համար գազի հիմնական աղբյուր է եղել: Այժմ այնտեղ մոտ 450 մլրդ խմ գազ կա։ Shell-ի հաշվարկներով՝ այս հանքավայրից տարեկան 50 միլիարդ խորանարդ մետր գազ կարելի է արդյունահանել, ինչը համեմատելի է անցյալ տարի Գերմանիայի տարածքով Ռուսաստանի 46 միլիարդ խորանարդ մետր մատակարարումների հետ։
Bloomberg-ը նշել է, որ այս հանքավայրը շարունակում են կոնսերվացնել երկրաշարժերի պատճառով, որոնք առաջացել են հորատման հետեւանքով: Դրանցից տուժել է տեղի բնակիչների տների մոտ մեկ երրորդը, եւ նրանք կտրականապես դեմ են հորատման շարունակմանը: Սակայն Եվրոպայում գազի պակասը կարող է ստիպել Նիդեռլանդներին գնալ արմատական քայլի։ Բացի այդ, Եվրամիությունում եւս կողմ են հանքավայրի մասին դիրքորոշման վերանայմանը։

В Нидерландах есть месторождение газа с запасами на $1 трлн, которых хватит на замену поставок из России, сообщает Bloomberg.
Под Нидерландами лежат крупнейшие в Европе запасы природного газа общей стоимостью примерно $1 трлн. Речь идет о Гронингенском месторождении газа, объемов которого достаточно, чтобы уже этой зимой заменить большую часть топлива, которое поступало в Европу из России через Германию, отметили в публикации.
По данным агентства, с 1963 года месторождение было основным источником газа для Европы. Сейчас там находится около 450 млрд кубометров газа. Согласно подсчетам компании Shell, сейчас можно добывать из этого месторождения 50 млрд кубометров газа в год, что сопоставимо с поставками России через в Германию в прошлом году в размере 46 млрд кубометров.
В Bloomberg указали, что данное месторождение продолжают консервировать из-за землетрясений, которые были вызваны бурением. От них пострадало около трети домов местных жителей, которые выступают резко против продолжения бурения. Однако дефицит газа в Европе может вынудить Нидерланды пойти на радикальный шаг. Кроме того, за пересмотр позиции по месторождению выступают и в Евросоюзе.