Լոնդոնի մետաղների բորսան (LME) կարող է պատժամիջոցներ սահմանել ռուսական լեռնահանքային ոլորտի դեմ, ինչը կցնցի արդյունաբերությունն ամբողջ աշխարհում։ Այս մասին գրում է Bloomberg-ի տեսաբան Ջեք Ֆարչին։
«LME-ի որոշումները հեռուն գնացող հետեւանքներ ունեն աշխահում մետաղների գնագոյացման եւ առեւտրի վրա»,- նշել է Ֆարչին:
Նրա խոսքով, եթե նման միջոցներ ձեռնարկվեն, ապա դրանք խնդիր կդառնան այնպիսի ընկերությունների համար, ինչպիսին է շվեյցարական Glencore Plc.-ը, որը համագործակցում է «Ռուսալ»-ի հետ։ Բացի այդ, մատակարարումների արգելքը կարող է շուկայից կտրել ռեսուրսի հիմնական արտադրողներին։ Թեեւ այս հարցով դեռ որոշում չի կայացվել, սակայն քննարկումն արդեն սկսվել է։
Գործակալությունը հաշվարկել է, որ Ռուսաստանին բաժին է ընկնում նիկելի համաշխարհային պաշարների 9 տոկոսը, ալյումինի պաշարների 5 տոկոսը եւ պղնձի պաշարների 4 տոկոսը: Միաժամանակ, ռուսական արդյունաբերության դեմ LME-ի կողմից հնարավոր պատժամիջոցների մասին առաջին հաղորդումներից հետո ալյումինի գները կտրուկ բարձրացել են 8,5 տոկոսով։
Հոկտեմբերի սկզբին Ժամանակակից զարգացման ինստիտուտի «Ֆինանսներ եւ տնտեսություն» ուղղության ղեկավար Նիկիտա Մասլեննիկովը հայտարարել է, որ Եվրոպան ինքնուրույն ընկնում է խորը տնտեսական ճգնաժամի մեջ, որը նա ստեղծել է Ռուսաստանի դեմ իր պատժամիջոցներով։ Նրա խոսքով, առաջիկա մի քանի շաբաթվա ընթացքում գործարարների կողմից կարող են հայտարարություններ լինել, որ պատժամիջոցներից հետո արդեն նշաններ կան, որ 2023 թվականին համաշխարհային տնտեսությունն էլ ավելի կընկղմվի ճգնաժամի մեջ։

Лондонская биржа металлов (LME) может ввести санкции против российской горнорудной промышленности, что станет потрясением для индустрии по всему миру. Об этом пишет обозреватель Bloomberg Джек Фарчи.
«Решения LME имеют далекоидущие последствия для ценообразования и торговли металлами на планете», — отметил Фарчи.
По его словам, если подобные меры будут приняты, то они станут проблемой для таких компаний, как швейцарская Glencore Plc., которая сотрудничает с «Русалом». Кроме того, запрет на поставки может отрезать основных производителей ресурса от рынка. Хоть решение по этому вопросу еше не принято, но обсуждение уже началось.
В агентстве подсчитали, что на Россию приходится 9% от мировых запасов никеля, 5% от запасов алюминия и 4% — меди. При этом после первых сообщений о возможных санкциях со стороны LME на российскую индустрию, цены на алюминий резко поднялись на 8,5%.
В начале октября руководитель направления «Финансы и экономика» Института современного развития Никита Масленников заявил, что Европа самостоятельно впадает в глубокий экономический кризис, который создала своими санкциями против России. По его словам, в ближайшие пару недель могут появиться заявления со стороны бизнеса, что на ровном месте после санкций появились очередные признаки того, что мировая экономика в 2023 году еще сильнее погрузиться в кризис.