Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը հանդիպել է ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար Ալի Աքբար Մեհրաբիանի հետ։ Այդ մասին ասված է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Ֆեյսբուքի էջում:
«Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են Էներգետիկայի ոլորտում երկկողմ համագործակցության մի շարք հարցեր։
Մասնավորապես՝ համագործակցության նոր ուղղություններ նախանշելու, էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալների ավելացման, Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի շինարարությունը հնարավորինս արագ ավարտելու վերաբերյալ, ինչը հնարավորություն կտա մեծացնել «Գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագրով Հայաստան ներկրվող գազի և Հայաստանից հանդիպակաց արտահանվող էլեկտրաէներգիայի ծավալները։
Քննարկվել է նաև վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում առկա ներուժը համատեղ զարգացնելու հեռանկարները։
Նախարար Սանոսյանը Ալի Աքբար Մեհրաբիանին է ներկայացրել Հայաստանում էներգետիկ ոլորտում իրականացվող մեծածավալ աշխատանքները, ԱԷԿ-ի վերազինման, ինչպես նաև նոր ատոմակայան կառուցելու ծրարգրերը»,- նշված է գրառման մեջ։

Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan met with Iranian Minister of Energy Ali Akbar Mehrabian during his working visit to Tehran, the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia released a statement on Facebook.
The message reads, in particular:
"During the meeting, a number of issues of bilateral cooperation in the energy sector were discussed. In particular, they touched upon the new directions of the cooperation, increase of the export of electricity, the swift completion of the construction of the third transmission line Iran-Armenia, which will allow increasing the volumes of imported gas to Armenia and exported electricity from Armenia within the "Gas for Electricity" program.
They also discussed the perspectives of the joint development of the potential in the sphere of renewable energy.
Gnel Sanosyan presented to Ali Akbar Mehrabian the large-scale works being implemented in the energy area in Armenia, programs aimed at the re-equipment of the nuclear power stations, as well as construction of a new nuclear power plant.