Արդեն քաղաքական եւ տնտեսական ճգնաժամի մեջ ներքաշված Լիբանանն այժմ նաեւ առանց նախագահի է մնացել Մայքլ Աունի լիազորությունների ավարտից հետո, հայտնում է AFP-ն։
Աունի վեցամյա ժամկետը, որը կիրակի օրն է ավարտվել, ուղեկցվել է զանգվածային ցույցերով, տնտեսական ցավալի անկմամբ եւ 2020 թվականի օգոստոսի պայթյունով, որի հետեւանքով հարյուրավոր մարդիկ են զոհվել եւ ավերվել են Բեյրութի թաղամասերը:
Այսօր, ժամանակավոր կառավարության գլխավորությամբ, Լիբանանը չի կարողանում կատարել բարեփոխումներ, որոնք անհրաժեշտ են միջազգային վարկատուներից միլիարդավոր դոլարներին հասանելիություն ստանալու համար՝ 2019 թվականի վերջից ազատ անկման մեջ գտնվող տնտեսությունը փրկելու նպատակով:
Աունը նախագահական նստավայրը լքել է կիրակի օրը՝ իր պաշտոնավարման ավարտից մեկ օր առաջ։ Խորհրդարանը անցած ամսից քվեարկության չորս փուլ է անցկացրել, եւ ոչ մի թեկնածու բավարար աջակցություն չի ստացել Աունին փոխարինելու համար:
Առանց խորհրդարանում գերիշխող կուսակցության, այնպիսի որոշումներ, ինչպիսիք են նախագահ ընտրելը, վարչապետ նշանակելը կամ կառավարություն ձեւավորելը, կարող են քաղաքական սակարկությունների ամիսներ կամ նույնիսկ տարիներ տեւել, երբեմն նույնիսկ բռնության հանգեցնել:
Նախագահի լիազորություններն անցնում են Նախարարների խորհրդին, եթե նա պաշտոնից հեռանում է առանց իրավահաջորդի։
Աունը կիրակի օրը հրամանագիր է ստորագրել վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նաջիբ Միքաթիի կառավարության հրաժարականը պաշտոնականացնելու մասին։ Այս քայլը խորացնում է իշխանության համար ամիսներ տեւած պայքարը, որը կաթվածահար է արել կառավարությունը:
Միքաթին հայտարարել է, որ իր կառավարությունը կշարունակի իր աշխատանքը որպես ժամանակավոր կատարող, ինչպես սովորաբար լինում է, սակայն այս կաբինետը կհավաքվի միայն «անհետաձգելի հարցերի» քննարկման համար:
Փորձագետները հայտարարել են, որ սա Աունի եւ վարչապետի միջեւ շարունակվող քաղաքական պայքարի մի մասն է:
Նախարարների կաբինետը՝ պաշտոնակատարի դերում չի կարող կարեւոր այնպիսի որոշումներ կայացնել, որոնք կարող են ազդել երկրի ճակատագրի վրա։
«Սա շատ է ազդում կառավարության աշխատանքի վրա, քանի որ այն չի հրամանագրեր ստորագրել կամ որոշումներ կայացնել, որոնք կոլեկտիվ կոնսենսուս են պահանջում»,- ասել է Միքաթիին մոտ կանգնած աղբյուրը:
Խորհրդարանի նախագահ Նաբիհ Բըրրին կարող է քաղաքական կուսակցություններին հրավիրել հանրային երկխոսության, որպեսզի նրանք կարողանան համաձայնության գալ նոր նախագահի թեկնածուի շուրջ, ասել է պատգամավորը՝ անանունության պայմանով։ «Ոչ մի կուսակցություն չի կարող թեկնածու պարտադրել»,- ասել է նա։ «Ուստի միակ լուծումը կոնսենսուսի ձեռքբերումն է, հակառակ դեպքում նախագահի պաշտոնն, ամենայն հավանականությամբ, թափուր կմնա»։
Սակայն նման նախաձեռնությունները նախկինում ձախողվել են։
Առայժմ խորհրդարանում 50-ամյա պատգամավոր Միշել Մոավադն ամենամեծ աջակցությունն ունի՝ հիմնականում «Հըզբոլլահ»-ի հակառակորդների կողմից: Բայց առանց «Հըզբոլլահ»-ի աջակցության, Մոավադի նախագահ դառնալու հավանականությունը քիչ է:
Նախագահի պաշտոնին հավակնում է նաեւ 52-ամյա Ջեբրան Բասիլը՝ Աունի փեսան։ Մյուսները, որպես երկրի նախագահի հավանական թեկնածու, առաջադրել են նաեւ լիբանանյան բանակի ղեկավար Ջոզեֆ Աունին:

Aoun's six-year term, which came to an end on Sunday, was marred by mass protests, a painful economic downturn and an August 2020 bombing that killed hundreds and destroyed neighborhoods in Beirut.
Today, led by an interim government, Lebanon is unable to implement the reforms needed to access billions of dollars from international creditors to save an economy in free fall since late 2019.
Aoun left the presidential palace on Sunday, one day before the end of his term, buoyed by several thousand supporters. Parliament has held four rounds of voting since last month, and no candidate has received enough support to succeed Aoun.
Without a dominant party in parliament, decisions such as electing a president, appointing a prime minister or forming a government can take months or even years of political bargaining, sometimes even leading to violence.
The president's authority passes to the Council of Ministers if he leaves office without a successor.
Aoun signed a decree Sunday formalizing the resignation of acting Prime Minister Najib Mikati's government. The move exacerbates a months-long power struggle that has paralyzed the government.
Mikati said his government would continue as a caretaker as usual, but that this cabinet would meet only for "urgent matters."
Experts said this was part of an ongoing political struggle between Aoun and the prime minister.
The cabinet in the role of acting prime minister cannot make important decisions that could affect the fate of the country.
Parliament Speaker Nabih Berri can invite political parties to a national dialogue so they can agree on a new president, the lawmaker said on condition of anonymity.
But such initiatives have failed in the past.
So far, MP Michel Moawad, 50, has the most support in parliament, mostly from Hizbullah opponents. But without Hizbullah's support, Moawad's chances of becoming president are slim.
Gebran Bassil, 52, Aoun's son-in-law, is also a contender for president. Others have also nominated Joseph Aoun, commander-in-chief of the Lebanese army, as a potential presidential candidate.