ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը Եգիպտոսում COP27 կլիմայական համաժողովի բացման ժամանակ ասել է, որ մարդկությունն ամբողջ թափով սլանում է դեպի կլիմայական դժոխք եւ զարգացած ու զարգացող երկրներին կոչ է արել կլիմայական համերաշխության պակտ կնքել։
«Գլոբալ ջերմաստիճանը շարունակում է աճել։ Եվ մեր մոլորակն արագորեն մոտենում է բեկումնային կետին, որն անշրջելի կդարձնի կլիմայական քաոսը: Մենք կլիմայական դժոխքի մայրուղու վրա ենք, իսկ մեր ոտքը աքսելերատորի վրա է»,- ասել է Գուտերեշը: «Ահա թե ինչու COP27-ի սկզբում ես կոչ եմ անում պատմական պակտ կնքել զարգացած եւ զարգացող երկրների միջեւ՝ Կլիմայի համերաշխության պակտ»,- հավելել է նա:
Նրա խոսքով, այս պակտի համաձայն, բոլոր երկրները կարող են լրացուցիչ ջանքեր գործադրել այս տասնամյակում արտանետումները նվազեցնելու համար՝ գլոբալ տաքացումը 1,5 աստիճանի վրա պահելու նպատակին համապատասխան: Բացի այդ, ավելի հարուստ երկրները եւ միջազգային ֆինանսական հաստատությունները ֆինանսական եւ տեխնիկական աջակցություն կցուցաբերեին, որպեսզի օգնեին զարգացող երկրներին արագացնել իրենց անցումը էներգիայի վերականգնվող աղբյուրներին:

UN Secretary-General António Guterres said at the opening of the COP27 climate conference in Egypt that the world was on the “highway to climate hell with our foot on the accelerator.”
Mr Guterres said the world was fast approaching tipping points that will make climate chaos “irreversible.”
“Climate change is on a different timeline, and a different scale,” he said. “It is the defining issue of our age… It is unacceptable, outrageous and self-defeating to put it on the back burner.”
All countries could make additional efforts to reduce emissions this decade in line with the goal of keeping global warming at 1.5 degrees, he added.
Besides, richer countries and international financial institutions would provide financial and technical assistance to help developing countries accelerate the transition to renewable energy.