Գեղարքունիքի մարզի Աստղաձոր համայնքում շահագործման է հանձնվել երկու խոշորագույն արևային ֆոտովոլտային կայան, որոնք կառուցվել են Բիբլոս Բանկ Արմենիայի աջակցությամբ։
Նախագծի իրագործման համար Բանկը 5,5 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում է տրամադրել AS Energy և PromSun ընկերություններին, ինչը կազմում է ընդհանուր նախագծի արժեքի 80%-ը:
«Սա Բիբլոս Բանկի ֆինանսավորմամբ՝ Հայաստանում արևային էլեկտրակայանների կառուցման առաջին նախագիծն է։ Այսօր արդեն կարող ենք փաստել, որ այս մեծամասշտաբ ու կարևոր նախագիծն իրականացվել է հաջողությամբ»,- նշել է Բանկի Առևտրային գործառնությունների վարչության պետ Վահան Կաջայանը՝ հավելելով, որ կայուն էներգետիկայի զարգացման, վերականգնվող էներգետիկ համակարգերի ներդրման և էներգախնայողությանն ուղղված նախագծերը շարունակելու են մնալ Բիբլոս Բանկ Արմենիայի ուշադրության կենտրոնում։
«Արևային էներգետիկայում «Ա-Ս Էներջի» և «ՊրոմՍինթեզ» կայանները հանդիսանում են վերջին տեխնոլոգիաների և ինժեներական լուծումների իդեալական համադրություն: Նման ծրագրերը որպես շարժիչ ուժ են ծառայում ՀՀ մարզերի կայուն զարգացման համար։ Բացի արևային ներուժից, Հայաստանի Հանրապետության որոշ մարզեր ունեն նաև քամու էներգիայի մեծ ներուժ: Հուսով ենք, որ վերականգնվող էներգիայի ծրագրերը շարունակական բնույթ կկրեն, և երկրի էներգետիկ բալանսում դրանց չափաբաժինը գնալով կմեծանա»,- ասել է Օպտիմում Գրուպի զարգացման բաժնի ղեկավար Հովհաննես Թևոսյանը:
10 ՄՎտ ընդհանուր դրվածքային հզորությամբ և 20 մլն կՎտժ-ից ավելի տարեկան արտադրությամբ «Ա-Ս Էներջի» և «Պրոմսինթեզ» արևային կայանների կառուցման աշխատանքներն իրականացրել է Օպտիմում Էներջի ՍՊԸ-ն։
«Պրոմսինթեզ» արևային կայանը Գեղարքունիքի մարզի առաջին կայանն է, որը կառուցվել է արհեստական բանականությամբ և արևին հետևող համակարգով, ինչը մաքսիմալ մեծացնում է կայանի արտադրողականությունը՝ ավելացնելով այն ավելի քան 18%-ով։
Վերականգնվող էներգիայի արտադրությունը դրական ազդեցություն կթողնի շրջակա միջավայրի վրա։ Ֆոտովոլտային կայանները կնվազեցնեն ածխաթթու գազի տարեկան արտանետումը 4,350 տոննայով, իսկ մեկ ժամում արտադրված էներգիան թույլ կտա սնուցել մոտ 70 փոքր գյուղ:
Ծրագիրը կարևոր ներդրում ունի նաև համայնքների զարգացման գործում։ Ինչպես շինարարության ընթացքում, այնպես էլ շահագործման փուլում Աստղաձոր համայնքում ստեղծվել և ստեղծվում են նոր աշխատատեղեր։

Byblos Bank has financed two of Armenia’s largest photovoltaic power plants, which were recently put into operation in the Astghadzor community of Gegharkunik province.
The Bank provided a $5.5 million loan, covering 80% of the total cost of the project, to AS Energy and PromSun, the companies that handled the project.
Speaking about the plants, Vahan Kajayan, Head of Commercial Banking at Byblos Bank Armenia, has said: "This is the first Byblos Bank Armenia-funded project to build solar power plants in Armenia. Today, we can already establish that we have successfully implemented this large-scale and important project for our country."
According to Mr. Kajayan, projects aimed at sustainable energy development, the introduction of renewable energy systems, and energy conservation, would continue to be in the Bank’s radar.
Hovhannes Tevosyan, Head of Development at Optimum Group, has said: “In solar energy, AS Energy and Prom Sintez plants are an ideal combination of the latest technologies and the finest engineering solutions. Such programs serve as a driving force for the sustainable development of Armenian provinces. In addition to the solar power potential, some regions of the country have a significant potential for wind energy production as well. We hope that renewable energy projects will continue to account for a greater share in Armenia’s energy capacity.”
AS Energy and Prom Sintez solar parks, which have a total installed capacity of 10 MW and an annual output of more than 20 million kWh, were constructed by Optimum Group.
Prom Sintez is the first solar station in Gegharkunik province with a built-in artificial intelligence system and a sun-tracking algorithm, which maximize the plant's productivity by over 18%.
The renewable energy project will have a positive impact on the environment. The AI-powered plants will reduce annual carbon dioxide emissions by 4,350 tons, producing enough energy to supply power to about 70 small villages per hour.
The project also makes an important contribution to community development by creating jobs and enhancing local economy. Both during construction and after putting the solar parks into operation, new jobs have and will be created in the Astghadzor community.