ԵՏՄ-ում առեւտուրն արագացել է 2022 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին, վկայում են Հայաստանի, Ղազախստանի եւ Ղրղըզստանի տվյալները։ Այս մասին հայտնում է Եվրասիական զարգացման բանկի Telegram-ի ալիքը։
ԵՏՄ-ի հետ այդ երկրների ընդհանուր ապրանքաշրջանառությունն ավելացել է  13 տոկոսով։ Հայաստանը, Ղազախստանը եւ Ղրղըզստանը ԵՏՄ գործընկերների հետ առեւտուրն ավելացրել են 2,6 մլրդ դոլարով, այդ թվում ՝ Ռուսաստանի հետ ՝ 2,4 մլրդ դոլարով: Հայաստանը միության երկրների հետ առեւտուրն ավելացրել է 1,2 մլրդ դոլարով, Ղազախստանը եւ Ղրղըզստանը ՝ 0,7 մլրդ դոլարով:
Հայաստանի առեւտրի դինամիկայի մասին՝
Ռուսաստանը հիմնական ներդրումն է ունեցել ծավալների աճի մեջ (մոտ 40 տոկոս)։ ԴԵպի Ռուսաստան արտահանումն աճել է 0,5 մլրդ դոլարով, ինչը պայմանավորված է եվրոպական մատակարարումների (պարենի, մեքենաների, սարքավորումների եւ այլն) փոխարինմամբ։ ԵՏՄ-ի դերը Հայաստանի արտաքին առեւտրում աճում է։
Ղազախստանի հետ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը հունվար-օգոստոս ամիսներին աճել է 2,6 անգամ, Բելառուսի հետ ՝ 2,4 անգամ, Ղրղըզստանի հետ ՝ 1,9 անգամ, Ռուսաստանի հետ ՝ 1,7 անգամ։

Trade in the EAEU accelerated in January-August 2022, data from Armenia, Kazakhstan and Kyrgyzstan show, the Eurasian Development Bank's Telegram Channel reported.
The cumulative trade turnover between these countries and the EAEU increased by 13% YoY (11.3% in January - July). Armenia, Kazakhstan and Kyrgyzstan increased their trade with EAEU partners by $2.6 billion, including with Russia by $2.4 billion. Armenia increased its trade with the Union by $1.2 billion, Kazakhstan and Kyrgyzstan by $0.7 billion.
Separately on the dynamics of Armenia's trade. Russia has been the main contributor to the increase in volumes (40%). Export to Russia increased by $0.5bln. due to replacement of European supplies (foodstuffs, machinery, equipment etc.). The role of the EAEU in Armenia's foreign trade is growing. The Union's share in the value volume increased to 35.5% in January-August 2022 (34.6% the previous month).
Armenia's January-August trade with Kazakhstan increased 2.6-fold YoY, 2.4-fold with Belarus, 1.9-fold with Kyrgyzstan, and 1.7-fold with Russia. During this period, Armenia caught up with Kyrgyzstan in terms of trade with the EAEU.