ԵՄ-ն կրկին Երեւանին եւ Բաքվին կոչ է անում մեղմել իրենց հռետորաբանությունը եւ խուսափել լարվածության ցանկացած ավելորդ էսկալացիայից։ Այս մասին ասվում է ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության հայտարարության մեջ։
«Այս շաբաթ լրանում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում 44-օրյա պատերազմի ավարտի երկրորդ տարին։ Այս առիթով ԵՄ-ն հիշում է վերջին 30 տարիների ընթացքում հակամարտության բոլոր հայ եւ ադրբեջանցի զոհերին։ Լիովին գիտակցելով այս ծանր ժառանգությունը՝ երկու կողմերին կոչ է անում շրջել թշնամության էջը եւ շարունակել հաշտության ուղղությամբ ջանքերը՝ հետագա անհարկի մարդկային զոհերն ու վնասները կանխելու համար:
ԵՄ-ն ողջունում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից տարաձայնությունները հաղթահարելու եւ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու բազմաթիվ քայլերը։
ԵՄ-ն բարձր է գնահատում նրանց մշտական մասնակցությունը տարբեր մակարդակներում եւ տարբեր ձեւաչափերով ընթացիկ բանակցություններում:
Թեեւ այս բանակցությունները, անկասկած, բարդ են եւ ժամանակ կպահանջեն, չափազանց կարեւոր է պահպանել ներքին մղումը, պայմանավորվել առաջընթացի կոնկրետ քայլերի մասին եւ ապահովել անվտանգ, հուսալի եւ բարեկեցիկ միջավայր՝ ի շահ տարածաշրջանի բոլոր մարդկանց:
Դեռեւս անկայուն իրադրությունում, երբ վերջին 30 տարիների վերքերը հեռու են ապաքինվելուց, ԵՄ-ն կրկին կողմերին կոչ է անում մեղմել իրենց հռետորաբանությունը եւ խուսափել լարվածության ցանկացած ավելորդ էսկալացիայից, այդ թվում՝ զերծ մնալով միմյանց նկատմամբ սպառնալիքներից եւ մեղադրանքներից,  ռազմական սադրանքներից ու գործողություններից։
ԵՄ-ն այսուհետ նույնպես ակտիվ կարձագանքի երկու կողմերի ցանկություններին եւ կաջակցի բոլոր առկա խնդիրների համապարփակ եւ արդար կարգավորմանն ուղղված նրանց աշխատանքին, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի,  ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի ջանքերի, ինչպես նաեւ ԵՄ այլ մեխանիզմների շնորհիվ»,- նշված է հայտարարության մեջ։
Կիրանցի արոտավայրերը, այգիները, Ոսկեպարի ջրի ակունքները հայտնվելու են ադրբեջանական վերահսկողության ներքո. Զեկույց
Այս փաստերը ևս մեկ անգամ հաստատում են, որ Կառավարության հայտարարած, այսպես կոչված, դելիմիտացիայի կամ սահմանազատման գործընթացը հեռանկարում...

The European Union (EU) has once again called on Armenia and Azerbaijan to “moderate their rhetoric and avoid any unnecessary escalation of tensions.” This is noted in a statement released Friday by the EU European External Action Service (EEAS).
“This week marks the second anniversary of the end of the 44-day war in the Nagorno-Karabakh conflict zone. On this occasion, the EU remembers all Armenian and Azerbaijani victims of the conflict over the past 30 years. Being fully conscious of this difficult legacy, it calls on both sides to turn the page of enmity and continue reconciliation efforts in order to prevent further unnecessary loss of human lives and damages.
The EU welcomes the numerous steps undertaken by the Armenian and Azerbaijani leaderships to overcome their differences and reach a durable and sustainable peace in the region. The EU commends their sustained engagement in ongoing negotiations at various levels and in different formats. While these negotiations are obviously difficult and will require time, it is crucial not to lose the momentum, to agree on concrete steps forward, and to ensure a safe, secure and prosperous environment for the benefit of all populations in the region.
In the still fragile environment, with the wounds of the past 30 years far from being healed, the EU reiterates its call on the sides to moderate their rhetoric and avoid any unnecessary escalation of tensions, including by refraining from threats or allegations against each other and military provocations and actions.
The EU will continue its active engagement in responding to the wish of both sides and supporting them in their work towards a comprehensive and fair settlement of all remaining issues, including through the personal efforts of President of the European Council Charles. Michel, High Representative Josep Borrell, EU Special Representative Toivo Klaar as well as other mechanisms of the EU,” the EEAS statement reads.