Ռուսական դիրքորոշումն ընդունելն է պատճառը, որ մենք առաջ ենք քաշում ոչ թե կարգավիճակի, այլ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության և իրավունքների ապահովման հարցը։ Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 16-ին, ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ինչպես 2018–ին, հիմա էլ մենք կարծում ենք, որ խոսակցության թիվ մեկ մասնակիցը պետք է լինի Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը։  Եվ մենք հույս ունենք, և կարծես թե, միջազգային հանրության շրջանում էլ այդ ըմբռնումը կա, որ միջազգայնորեն տեսանելի խոսակցություն պետք է տեղի ունենա Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև, որը պետք է լինի ԼՂ հայերի իրավունքների ու անվտանգության մասին։ Այն, որ մենք համաձայն ենք Հայաստան–Ադրբեջան հարաբերությունների հարցը տարանջատել ԼՂ հայերի խնդիրների հասցեգրումից, դա չի նշանակում, որ մենք համաձայն ենք ԼՂ հայության անվտանգության ու իրավունքների հարցը օրակարգից հանելուն»,–ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ ՀՀ–ն պատրաստ է փոխադարձաբար տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության ճանաչման հենքի վրա կնքել շրջանակային պայմանագիր․ «Պատրաստ եք շրջանակային պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ խաղաղության վերաբերյալ»։

Причиной принятия российской позиции стало то, что мы продвигаем не вопрос статуса, а обеспечения безопасности и прав армян Нагорного Карабаха. Об этом заявил во время правительственного часа в парламенте 16 ноября премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Как и в 2018 году, так и сейчас мы считаем, что участниками разговора номер один должны быть армяне Нагорного Карабаха.
И мы надеемся, и, кажется, что в среде международного сообщества есть понимание того, что между представителями Нагорного Карабаха и Азербайджана должен состояться международно видимый разговор о правах и безопасности армян республики. Тот факт, что мы согласны отделить вопрос армяно-азербайджанских отношений от решения проблем карабахских армян, не означает, что мы согласны снять с повестки вопрос безопасности и прав армян НК», - заявил Пашинян.
Он отметил, что РА готова подписать рамочное соглашение на основе взаимного признания территориальной целостности и суверенитета. «Мы готовы подписать рамочное соглашение о мире с Азербайджаном», - заключил глава кабмина.