QatarEnergy նավթագազային ընկերությունը 27 տարվա պայմանագիր է կնքել Չինաստանի հետ՝ երկրին տարեկան 4 մլն տոննա հեղուկ բնական գազ (ՀԲԳ) մատակարարելու համար։ Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը՝ հղում անելով Կատարի ձեռնարկության մամուլի ծառայությանը։
QatarEnergy-ն հեղուկ բնական գազի մատակարարման պայմանագիր է կնքել չինական պետական Sinopec ընկերության հետ, որի համաձայն՝ չինական ընկերությունը 27 տարվա ընթացքում տարեկան 4 միլիոն տոննա ՀԲԳ կստանա»,- հայտնել են ընկերությունից։
QatarEnergy-ի մամուլի ծառայությունն այս պայմանագիրն անվանել է ամենաերկարատեւը ոլորտի պատմության մեջ։
Ներկայումս Դոհան աշխատում է գազի արդյունահանման ընդլայնման վրա եւ նախատեսում է մինչեւ 2026 թվականը տարեկան 110 միլիոն տոննա ՀԲԳ արտադրել՝ ներկայիս 77 միլիոն տոննայի փոխարեն:

Нефтегазовая компания QatarEnergy подписала с Китаем контракт на 27 лет на поставку в страну сжиженного природного газа (СПГ) в объеме 4 млн тонн ежегодно. Об этом сообщило агентство РИА Новости со ссылкой на сообщение пресс-службы катарского предприятия.
«QatarEnergy подписала контракт с китайской государственной компанией Sinopec на поставку сжиженного природного газа, согласно которому китайская компания будет ежегодно получать 4 млн тонн СПГ в течение 27 лет», — проинформировали в компании.
В пресс-службе QatarEnergy назвали этот контракт самым долгосрочным в истории отрасли.
В настоящее время Доха работает над расширением добычи газа и планирует к 2026 году производить 110 млн тонн СПГ каждый год вместо нынешних 77 млн тонн.