Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ Իրանի էլեկտրացանցերի սինխրոնացման նախագիծն ընթացքի մեջ է: Այս մասին հայտարարել է Իրանի էներգետիկայի նախարար Ալի-Աքբար Մեհրաբյանը, հաղորդում է Tasnim գործակալությունը։
Նրա խոսքով, ավարտվել է Ռուսաստանի եւ Իրանի էլեկտրացանցերի նախնական սինխրոնացումը, ինչպես նաեւ տեխնիկական միջոցներ են ձեռնարկվում Ռուսաստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Իրանի էլեկտրացանցերի համատեղ սինխրոնացման ուղղությամբ։ «Էլեկտրական ցանցերի սինխրոնացումը եւ միացումը կօգնի կայունացնել Իրանում էներգետիկ համակարգը»,- ասել է պաշտոնյան։
Նախարարը հավելել է, որ Իսլամական Հանրապետությունը զբաղված է նախագծի տեխնիկական հատվածների զարգացմամբ։ Նա նաեւ ասել է, որ նշված երկրները քննարկում են նաեւ էլեկտրաէներգիայի փոխանակման հարցը։
«Երբ մենք էլեկտրաէներգիայի կարիք ունենանք, այն կարող ենք ներկրել Ադրբեջանից, Հայաստանից եւ Թուրքմենստանից»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ երբ երկրներն ավելցուկ են ունենում, կարող են էլեկտրաէներգիա արտահանել։

Проект по синхронизации электросетей  Ирана с Россией, Арменией и Азербайджаном находится в стадии реализации. Об этом заявил министр энергетики Ирана Али-Акбар Мехрабиан, сообщает информационное агентство Tasnim.
По его словам, завершена предварительная синхронизация электросетей России и Ирана,  что также проводятся технические мероприятия по совместной синхронизации электросетей России, Армении, Азербайджана и Ирана. «Синхронизация и подключение электрических сетей помогут стабилизировать энергосистему в Иране», — сказал чиновник.
Министр добавил, что Исламская Республика занята развитием технических секторов проекта. Он также сообщил, что упомянутые страны также обсуждают бартер электроэнергии.
«Когда нам потребуется электроэнергия, мы можем импортировать ее из Азербайджана, Армении и Туркменистана», — сказал он, добавив, что в периоды, когда у страны есть избыток, она может экспортировать электроэнергию.