Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ Իրանի էլեկտրացանցերի սինխրոնացման նախագիծն ընթացքի մեջ է: Այս մասին հայտարարել է Իրանի էներգետիկայի նախարար Ալի-Աքբար Մեհրաբյանը, հաղորդում է Tasnim գործակալությունը։
Նրա խոսքով, ավարտվել է Ռուսաստանի եւ Իրանի էլեկտրացանցերի նախնական սինխրոնացումը, ինչպես նաեւ տեխնիկական միջոցներ են ձեռնարկվում Ռուսաստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Իրանի էլեկտրացանցերի համատեղ սինխրոնացման ուղղությամբ։ «Էլեկտրական ցանցերի սինխրոնացումը եւ միացումը կօգնի կայունացնել Իրանում էներգետիկ համակարգը»,- ասել է պաշտոնյան։
Նախարարը հավելել է, որ Իսլամական Հանրապետությունը զբաղված է նախագծի տեխնիկական հատվածների զարգացմամբ։ Նա նաեւ ասել է, որ նշված երկրները քննարկում են նաեւ էլեկտրաէներգիայի փոխանակման հարցը։
«Երբ մենք էլեկտրաէներգիայի կարիք ունենանք, այն կարող ենք ներկրել Ադրբեջանից, Հայաստանից եւ Թուրքմենստանից»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ երբ երկրներն ավելցուկ են ունենում, կարող են էլեկտրաէներգիա արտահանել։

The project on synchronization of power grids of Iran with Russia, Armenia and Azerbaijan is at the stage of implementation, the Iranian Energy Minister Ali Akbar Mehrabian said, the Tasnim news agency reported.
According to him, the preliminary synchronization of power grids of Russia and Iran has been completed, that technical measures for joint synchronization of power grids of Russia, Armenia, Azerbaijan and Iran are also underway. Synchronization and connection of power grids will help stabilize the power system in Iran, the official said.
The minister added that the Islamic Republic is busy developing the technical sectors of the project. He also said that the countries mentioned are also discussing bartering electricity.
"When we require electricity, we can import it from Azerbaijan, Armenia, and Turkmenistan," he said, adding that in times when the country has a surplus, it can export electricity.