Սաուդյան Արաբիան եւ ՕՊԵԿ-ի մյուս նավթարդյունահանողները քննարկում են արդյունահանման ծավալների ավելացման հարցը, հաղորդում է Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով խմբի ներսում անանուն պատվիրակներին:
Նշվում է, որ այժմ քննարկվում է դեկտեմբերի 4-ին ՕՊԵԿ+-ի հանդիպման ժամանակ արդյունահանումն օրական մինչեւ 500 000 բարելի հասցնելու հարցը։
Արդյունահանման աճի մասին խոսակցությունները ծագել էին այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը դաշնային դատարանի դատավորին ասել էր, որ Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ արքայազն Մուհամմեդ բեն Սալմանը պետք է ինքնիշխան անձեռնմխելիություն ունենա սաուդցի լրագրող Ջամալ Խաշոգջիի սպանության հետ կապված ԱՄՆ դաշնային դատական գործընթացից:
Անձեռնմխելիության մասին որոշումը հավասարազոր է արքայազն Մուհամմեդին զիջելուն այն բանից հետո, երբ Բայդենի վարչակազմը ամիսներ շարունակ փորձում էր մեկուսացնել նրան, գրում է Wall Street Journal-ը։

Saudi Arabia and other OPEC oil producers are discussing the increase in production, the Wall Street Journal reported, citing unnamed delegates within the group.
The increase in production of up to 500,000 bpd is being discussed at the OPEC+ meeting on December 4.
The talks about increasing production came after U.S. President Joe Biden's administration told a federal court judge that Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman should have sovereign immunity from a U.S. federal lawsuit related to the murder of Saudi journalist Jamal Khashoggi.
The immunity decision amounts to a concession to Prince Mohammed after the Biden administration tried for months to isolate him, the Wall Street Journal reported.