Ադրբեջանի նախագահի խոսքերը չեն համապատասխանում իրականությանը: Այս մասին «Ազատության» հետ զրույցում հայտարարեց ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ Ալիեւը երեկ պնդել էր, թե «հակաադրբեջանական որոշ դրույթներ հանվել են» Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում շաբաթավերջին ընդունված ու Հայաստանին համերաշխություն հայտնող բանաձևից։
«Ազատության» ձեռքի տակ է հայտնվել «Ճգնաժամային իրավիճակների, դրանց հաղթահարման և խաղաղության ամրապնդման վերաբերյալ» բանաձևի նախագիծը, որն ընդունվել է, բայց վաղն է պաշտոնապես հրապարակվելու։ Հունանյանը հաստատեց՝ հենց այդ փաստաթուղթն է ընդունվել։
Կետերից մեկով կազմակերպության 50-ից ավելի երկրներն իրենց համերաշխությունն են հայտնում անդամ Հայաստանին, նաև մտահոգությունն արտահայտում բոլորովին վերջերս Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տեղ գտած ռազմական էսկալացիայի, հատկապես այդ առճակատման հետևանքով միջազգային իրավունքի, տարածքային ամբողջականության և մարդասիրական իրավունքի խախտումների առնչությամբ: Նաև ողջունել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և արդարացի կարգավորում գտնելու Հայաստանի և Ադրբեջանի ջանքերը:
Ադրբեջանի նախագահը պնդել էր, թե բանաձևից որոշ դրույթներ հանվել են Բաքվի դիվանագիտական ջանքերի շնորհիվ։
«Այդ բոլոր փաստաթղթերը ինչպես որ ներկայացվել են նախարարական համաժողովում, այդպես էլ ընդունվել են կազմակերպության կողմից, այսինքն՝ նախագիծն ամբողջությամբ ընդունվել է գագաթնաժողովի կողմից», - ասաց Վահան Հունանյանը:
Ըստ «Ազատության» ձեռքի տակ եղած նախագծի՝ հայ-ադրբեջանական ու Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող կետերի վերաբերյալ վերապահումներ են ունեցել Ալբանիան, Ռումինիան ու Մոլդովան։ Ըստ Հունանյանի՝ եղել են երկրներ, որ փորձել են խոչընդոտել ձևակերպումների ընդունմանը, բայց ի վերջո բանաձևն ընդունվել է այնպես, ինչպես ներկայացվել էր:
«Մասնավորապես Ալբանիան Ռումինիայի և Մոլդովայի աջակցությամբ փորձում էր վերաբացել այդ կետերի շուրջ քննարկում, սակայն թե հայկական պատվիրության նախարարական համաժողովի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի ղեկավարությամբ աշխատանքի շնորհիվ այդ ամբողջ օրվա ընթացքում, և ընդհանրապես Ֆրանկոֆոնիայում առկա Հայաստանի նկատմամբ համերաշխությունը բերեց նրան, որ այդ քննարկումը տեղի չունեցավ, այսինքն՝ չկարողացան ադրբեջանական ազդեցության տակ այդ նախաձեռնությունն արած երկրները հասնել իրենց ուզածին, և ի վերջո բանաձևն ընդունվեց այնպես, ինչպես նախատեսված էր», - նշեց Հունանյանը՝ հավելելով. «Ըստ էության, վերապահում ունենալը չի նշանակում, որ նախագիծը որևէ կերպ փոխվում է, նախագիծը փոխհամաձայնությամբ՝ 54 անդամ երկրների անցել է: Պարզապես այդ երկրները կատարել են վերապահում, այսինքն՝ իրենք չեն ընդունում դա, որը նորմալ պրակտիկա է: Իհարկե, կարելի էր պատկերացնել նույնպես մի ծայրահեղ սցենար, որի դեպքում այդ երկրները կփորձեին վետոյի պրոցեդուրան, գործընթաց որոշակի սկսել, բայց նրանք դրան չեն գնացել, որովհետև ինչպես նշեցի, ճնշող մեծամասնությունը կազմակերպության անդամների կողմ էին, որ դա այդպես ընդունվեր, և եթե իրենք փորձեին այդ վետոյի պրոցեդուրան գործընթաց սկսել, դա կնշանակեր ամբողջ կազմակերպությանը դեմ գնալ, և դա աննախադեպ բան կլիներ, ըստ այդմ իրենք պարզապես վերապահում են արել»:

The Azerbaijani president's words do not correspond to reality, Armenian Foreign Ministry spokesman Vahan Hunanyan said in an interview with Radio Liberty, referring to Aliyev's statement yesterday that "some anti-Azerbaijani provisions have been removed from the resolution on solidarity with Armenia, adopted by the International Organization of Francophonie".
Radio Liberty had a draft resolution on "Crisis situations, overcoming them and strengthening peace," which was passed but will be officially published tomorrow. Hunanyan confirmed that it was the document that was adopted.
With one paragraph, more than 50 countries of the organization express their solidarity with Armenia, as well as concern over the recent military escalation between Armenia and Azerbaijan, particularly the violations of international law, territorial integrity and humanitarian law as a result of this confrontation. They also welcomed the efforts of Armenia and Azerbaijan to resolve the Karabakh conflict peacefully and justly.
Azerbaijan's president said that thanks to Baku's diplomatic efforts, some provisions were removed from the resolution. "All these documents were both presented at the ministerial conference and were adopted by the organization, that is, the draft was fully accepted by the summit," Hunanyan said.
According to the draft, which was in the hands of Radio Liberty, Albania, Romania and Moldova had reservations on the items concerning the Armenian-Azerbaijani conflict and the Karabakh issue. According to Hunanyan, there were countries that tried to prevent the wording from being adopted, but the resolution was eventually adopted as presented.
"In particular, Albania, with the support of Romania and Moldova, tried to resume the discussion around these points, but thanks to the work of the Armenian delegation of the ministerial forum led by Ararat Mirzoyan throughout the day, and the solidarity with Armenia reigning in general in Francophonie, led to the fact that it did not take place. So the countries which had put forward the initiative under Azerbaijan's influence couldn't achieve what they wanted and in the end the resolution was adopted as it was planned," Hunanyan said, adding that the presence of the reservation doesn't mean that the project somehow changes, it passed on the basis of mutual consent of 54 member states.
"It's just that these countries made a reservation, that is, they don't accept it, which is normal practice. You can also imagine an extreme scenario in which these countries tried to use the veto procedure, to start a certain process, but they did not go for it because, as I have already stressed, the vast majority of members of the organization were in favor of adopting all this in this very way. If they tried to veto it, they would have gone against the whole organization, and that would have been unprecedented, so they just made a reservation," the Foreign Ministry spokesman concluded.