Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի տնօրեն Արման Թաթոյանը 2022 թվականի նոյեմբերի 11-13-ը Լոս Անջելեսում ելույթ է ունեցել Հայ Առաքելական Եկեղեցու ԱՄՆ Արևմտյան թեմի Արցախի ժառանգության հանձնախմբի կազմակերպած միջազգային գիտաժողովին նվիրված Արցախի/Լեռնային Ղարաբաղի մարդկային և մշակութային անվտանգության հեռանկարներին։
«Թաթոյան» հիմնադրամից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Արման Թաթոյանը ներկայացրել է Արցախի բնիկ ժողովրդի` հայ ժողովրդի  անբաժանելի մասի ինքնորոշման իրավունքի հիմքերը: Ապացույցներով հիմնավորվել են հայատյացության ու թշանամանքի հովանավորության ադրբեջանական քաղաքականության շարունակականությունը։
Ա.Թաթոյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից պետական մակարդակով հովանավորվող տարիների հայատյացութան հետևանքերը տեսանելի են եղել 2016թ. ապրիլյան, 2020թ. 44-օրյա, 2022թ. սեպտեմբերի 13-14-ի ադրբեջանական սանձազերծած պատերազմների ժամանակ․ խաղաղ բնակիչների ու զինծառայողների խոշտանգումներ, գլխատումներ, զինծառայողների մարմինների անարգանք, մասնատումներ ու անմարդկային վերաբերմունք գերիների նկատմամբ։
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն այլընտրանք չունի։ Սա է միակ եղանակը երաշխավորելու համար արցախահայության իրավունքներն ու անվտանգությունը:

Право народа Карабаха на самоопределение безальтернативно, и только так можно гарантировать права и безопасность армян Карабаха. Об этом в своем выступлении на международной конференции, посвященной перспективе безопасности Нагорного Карабаха, в Лос-Анджелесе заявил директор Центра права и справедливости фонда «Татоян» Арман Татоян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе фонда, Татоян представил основы права на самоопределение коренного армянского населения Карабаха.
Он напомнил, что последствия многолетней пропаганды ненависти к армянам, проводимой властями Азербайджана на государственном уровне, стали апрельская эскалация 2016 года, 44-дневная война 2020 года и агрессия 13-14 сентября 2021 года, развязанные Азербайджаном. «Все это сопровождалось пытками, обезглавливанием мирных жителей и военнослужащих, осквернением тел военнослужащих, расчленением и бесчеловечным обращением с пленными», – отметил экс-омбудсмен Армении.