Կառավարությունն իր այսօրվա՝ նոյեմբերի 24-ի նիստում հաստատեց «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ–ի առուվաճառքի մասին 2013 թվականին կնքված համաձայնագրում համապատասխան փոփոխություն կատարելու մասին արձանագրության նախագիծը։
Ըստ այդմ, կառավարությունը «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ին տարեկան 34,79 մլն ԱՄՆ դոլար կվճարի` որպես Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկի տարեկան հզորության վճար։ Այդ 34,79 մլն ԱՄՆ դոլարից 31,79 մլն–ը կուղղվի ներդրումների վերադարձի ապահովմանը, 3 մլն–ը` 5-րդ էներգաբլոկի ընթացիկ շահագործման և սպասարկման ծախսերի փոխհատուցմանը։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ Հրազդանի ՋԷԿ–ն այսօր աշխատում է թերբռնված ու պարբերաբար ստիպված է լինում դադարեցնել աշխատանքը` էլեկտրաէներգիայի գերարտադրությունը կանխելու համար։
«Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկի թերբեռնվածությունը մեծապես կախված է եղել առևտրային պայմանագրերի բացակայությամբ, ինչպես նաև Իրան-Հայաստան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման ժամկետների ուշացմամբ։ Էներգաբլոկի ոչ լրիվ հզորությամբ աշխատելու հետևանքով «Գազպրոմ» ՀԲԸ-ի կողմից կատարված ներդրումները ոչ միայն ետ չեն գնվել, այլև վարկային պարտավորություններն ավելացել են հասնելով շուրջ 100 մլն դոլարի։
Արձանագրությամբ սահմանված պայմանների իրագործումը կնպաստի Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկի վերագործարկմանը, ինչպես նաև հնարավորություն կստեղծվի տասը տարվա կտրվածքով հաստատուն պահել Հայաստան մատակարարվող գազի գինը։
Բացի այդ Արձանագրությամբ նախատեսվում է«Երևանի ՋԷԿ»-ի «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ին ունեցած շուրջ 30 մլն դոլար պարտավորությունների մարման հետ կապված հարցերի կարգավորումը։
Արձանագրությունը կազմվել և ստորագրվել է ռուսական կողմի հետ շուրջ 2 տարի տևած բանակցությունների արդյունքում»,-ասված է հիմնավորման մեջ:
Բացի այդ, արձանագրությամբ նախատեսվում է Երևանի ՋԷԿ-ի՝ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ին ունեցած շուրջ 30 մլն դոլար պարտավորությունների մարման հետ կապված հարցերի կարգավորումը։
Կառավարության նիստում այսօր հավանություն արժանանալուց հետո այն կներկայացվի ՀՀ նախագահի վավերացմանը, ուժի մեջ կմտնի վավերացումից անմիջապես հետո։

Правительство Армении на заседании 24 ноября утвердило проект протокола о внесении соответствующего изменения в соглашение о купле-продаже с ЗАО «АрмРосгазпром», подписанное в 2013 году.
Согласно этому, правительство Армении ежегодно будет выплачивать 34,79 млн. долларов ЗАО «Газпром Армения». 31,79 млн. из упомянутых 34,79 млн. долларов будут направлены на обеспечение возврата инвестиций, 3 млн. - на текущую эксплуатацию и возмещение расходов на обслуживание 5-ого энергоблока.
В обосновании проекта говорится, что Разданская ТЭС работает с неполной загруженностью и периодически вынуждена останавливать работу, чтобы не допустить перепроизводства электроэнергии.
«Недостаточная загруженность 5-ого энергоблока во многом обусловлена отсутствием коммерческих договоров, а также задержкой сроков строительства ЛЭП Иран-Армения мощностью 400 кВт. Вследствие этого инвестиции «Газпром»-ом не только не были выкуплены, но и выросли кредитные обязательства, достигшие отметки примерно в 100 млн. долларов.
Выполнение условий, установленных протоколом, поспособствует перезапуску 5-ого энергоблока Разданской ТЭС, а также создаст возможность для того, чтобы в течении 10 лет цена на поставляемый в Армению газ оставалась стабильной.
Кроме того, протоколом предусматривается урегулирование вопросов, связанных с погашением задолженности Ереванской ТЭС перед ЗАО «Газпром Армения» в размере примерно 30 млн. долларов.
Протокол был составлен и подписан совместно с российской стороной по итогам двух лет переговоров», - говорится в обосновании.
После одобрения на сегодняшнем заседании правительства проект будет представлен на ратификацию президенту Армении и сразу после ратификации вступит в силу.